Диетата со варени јајца е тотален светски хит поради брзите и реални резултати што им ги дава на луѓето со прекумерна тежина, дознава забавно.мк .

Овој режим е толку моќен што докажано ви помага да изгубите до 11 килограми за само 2 недели. Така барем велат познатите нутриционисти и здравствени експерти ширум светот.

Дебелината е една од главните здравствени неволји денес. Овој заеднички здравствен проблем го зголемува ризикот од други сериозни компликации како што се срцеви заболувања, дијабетес и рак. Кога ќе решиме да изгубиме некој килограм, многу е важно драстично да не го намалуваме внесот на калории и да не се лишиме од потребните хранливи материи.

Слабеењето не значи гладување. Напротив, исхраната треба да вклучува многу свеж зеленчук и овошје, житарки и мешунки. Треба да се избегнуваат производи од синџири за брза храна, висококалорични десерти, како и газирани пијалоци и преработена храна. Самата диета со јајца се изведува најмногу 14 дена. Се јавува губење на тежината, јајцата се богати со протеини и важни хранливи материи и витамини.

Advertisement

Освен што согорува масти, значително го подобрува метаболизмот на човекот и го зајакнува целокупното здравје и имунитет. Јајцата се полни со добри масти и минерали и имаат малку јаглехидрати. Жолчката од јајце ги содржи сите хранливи материи неопходни за здравјето, а белката содржи протеини. Еве како изгледа дневното мени:

Недела 1

Секој ден го започнувате денот со 1 цитрус и 1-2 варени јајца

Понеделник -Ручек: овошје -Вечера: голема салата, печено пилешко или стек. Вторник -Ручек: мала зелена салата и печено пилешко -Вечера: зелена салата, 2 јајца, 1 грејпфрут или супа

Cpеда -Ручек: 1 домат, 1 интегрално парче леб, сечкани лебни трошки – Вечера: голема салата, пилешко или стек. Четврток -Ручек: овошје -Вечера: голема салата, пилешко или стек

Петок – Ручек: задушени зелени, 2 јајца -Вечера: голема салата, печена риба, 1 грејпфрут. Сабота -Ручек: овошје -Вечера: голема салата, пилешко или стек. Недела -Ручек: салата од домати, пилешко со задушени зелени, 1 грејпфрут -Вечера: задушени зелени

Недела 2

Понеделник -Ручек: голема салата, пилешко или стек -Вечера: зелена салата, 2 јајца, 1 грејпфрут или супа. Вторник -Ручек: задушени зелени, 2 јајца -Вечера: голема салата, печена риба, 1 грејпфрут

Cpеда -Ручек: голема салата, пилешко или стек -Вечера: зелена салата, 2 јајца, 1 грејпфрут или супа. Четврток -Ручек: задушени зеленило, сирење со малку маснотии, 2 јајца -Вечера: голема салата, пилешко или стек

Петок -Ручек: салата, риба -Вечера: голема салата, 2 јајца. Сабота -Ручек: салата, пилешко или чорба, 1 грејпфрут -Вечера: овошје Недела -Ручек: задушени зеленило, пилешко или чорба, 1 грејпфрут -Вечера: Го повторувам ова мени за ручек

Ако диетите со малку јаглехидрати не се за вас, добро е да се консултирате со лекар. Важно правило е последниот оброк да биде најдоцна до 19 часот.

Advertisement