Исто така, овој извонреден природен лек има неколку варијанти, па може да се направи и од светлозелени иглички од смрека и ела.

Она што сепак треба да го знаете е дека не треба да користиме никаков вид четинари за правење сируп, бидејќи некои се отровни како туја и тиса, кои треба да се избегнуваат во широк лак.

Ако припаѓате на луѓе кои разбираат четинари и лесно препознаваат бел бор или смрека, тогаш нема проблем, ако ситуацијата е обратна и немате големо искуство, потребен ви е водич за да започнете со берба на млади ластари.

Никогаш не земајте премногу ластари од само едно дрво, бидејќи каде што ќе ги искинете, тие нема да растат таа година. За почеток, ќе ви дадеме повеќе информации за белиот бор, па ајде да започнеме…

Advertisement

Како да препознаете млади борови иглички

Пред да го споделиме рецептот за сируп од борови иглички, ќе ви дадеме некои од најосновните упатства за ова растение. Белиот бор го има латинското име Pinus sylvestris, други имиња се бор, див бор, шумски бор, бор, лучевина.

Бор може да порасне повеќе од 10 метри во височина, а неговиот колонообразен корен се протега длабоко во земјата. Дрвото и гранките во младоста се покриени со кафеаво-црвеникава, а подоцна и сивокафена кора.

Гранките се шират со текот на времето во форма на чадор. Сиво-зелените борови иглички се долги 5 до 6 см, составени во прамени од две заедно. Цветовите се еднодомни, па од женски цветови се формираат мали шишарки, во почетокот црвеникави, а подоцна кафеави и дрвенести. Неговиот мирис и вкус се смолести, како терпентин.

Денес ова дрво е особено ценето, бидејќи од него се прави извонреден сируп од борови иглички против кашлица, кој веќе е докажано дека е одличен природен лек за сите респираторни проблеми, особено за лекување на бронхитис.

Белиот бор е широко распространет низ Европа, го среќаваме од низински и ридски, до високи планински предели. Цвета во мај, а времето на созревање на семето е во октомври во втората година.

Покрај иглите и конусите, кората и смолата се користат за медицински цели. Доколку соберете поголемо количество млади борови иглички, не морате сите да ги користите веднаш како свежи за правење сируп, туку можете слободно да одделите дел од страна, да ги исушите и да ги зачувате.

Од нив подоцна можете да подготвите чај од борови иглички, чиј рецепт исто така ќе го споделиме со вас во оваа статија.

Како сите ние да ги користиме боровите иглички како лек

Сирупот од борови иглички со мед е исклучителен напиток богат со каротини и витамин Ц, ефикасен е за настинки, против настинки и за лекување на скроб.

Посебно се препорачува по падот на имунитетот или по опоравување од подолги болести, кога ни ја враќа силата и ентузијазмот. Боровите иглички се користат свежи, по можност веднаш по берењето, бидејќи дел од нивните лековити својства се губат со подолго складирање.

Боровите пупки се всушност неговите шишарки, но целосно зрели и дрвенести немаат фитотерапевтски вредности, па затоа се користат само свежи, млади и новоизникнати пупки.

Тие содржат скапоцени горчливи и лековити материи. Тие успешно се користат за лекување на болки во грлото, постојана кашлица, бронхитис и фарингеална катара. Бањите од млади борови пупки се препорачуваат за луѓе кои страдаат од ревматизам и артритис.

Боровата смола, која се наоѓа на кората, е богата со горчливи материи и исклучително есенцијално масло, кое содржи лековит терпентин. Затоа, покрај боровиот сируп, во народната медицина често се користат и препарати од борова смола, кои најмногу се користат за лекување на кожни болести.

Ако планирате да користите борова смола, внимавајте на правилната доза и бидете внимателни.

Исто така, кората од бор, поради своите лековити флавоноиди и многубројните танини, многу успешно се користи за заздравување на отворените рани, бидејќи многу брзо престанува да крвари, а има и многу добро антисептично дејство.

Најдобро е да се користи кората на зрел бор, а најдобро е да се отстрани од горните делови на дрвото.

Како да направите сируп од борови иглички со шеќер и мед

Направете една важна одлука за почеток. Земете слободен ден, бегајте од градската врева, смогот и загадениот воздух во раните утрински часови.

Најдобро би било да седнете на велосипед и да возите до блиската зимзелена шума. Само што ви дадовме упатства како да препознаете млади борови иглички, доколку сè уште не сте сигурни во тоа, земете некој што знае.

Јадења и смрека може да се користат и како сируп против кашлица. Кога ќе се вратите дома постапката на подготовка е исклучително едноставна, за почеток пожелно би било боровите иглички да ги измиете со ладна вода од нечистотијата и да почекате малку да се исушат. Еве што е следно:

Во соодветна стаклена тегла прво ставете ред шеќер, над кој се става ред свежо набрани борови иглички, па повторно ред шеќер, па иглички и така до врвот на теглата. Последниот слој мора да биде направен од шеќер. Затворете ја теглата што е можно подобро и однесете ја на сончево место за шеќерот малку да се раствори.

За целосно да се растопи, и да почне да се користи сирупот од боровите иглички, потребно е да отстои најмалку 40 дена. Вака добиениот природен лек за имунитет се прави токму сега во пролетниот период, веднаш по берењето на младите ластари.

Кај нашиот народ на овој природен лек му стана познато името мед од борови иглички, како и да го наречете, не е важно, бидејќи рецептот е ист и е исклучително добар за споменатите тегоби.

Рецепт за сируп од борови иглички број 2

Еве како да се подготвите:

Два килограми свежи борови ластари се варат со 9 литри вода, се покриваат и се оставаат да отстојат следните 48 часа. После тоа, се процедува низ крпа и убаво се замесува.

Добиената течност се прелива со додавање на еден кг шеќер и 0,5 кг мед, малку се варат и додека е уште топла се става во соодветни стаклени садови (не шишиња), кои треба добро да се затворат со двојна пергаментна хартија. или целофан. Треба да се внимава да се берат младите ластари во сончево време.

За која варијанта и да се одлучите, земете во предвид колку ја дозирате, најдобро би било да земете две-три лажички сируп од борови иглички и не повеќе од тоа во текот на денот. Најдобро е да го јадете сам, но можете да го додадете во разладен, а не во топол чај, бидејќи ги губи своите вредни својства.

Доколку не сакате борови иглички со ваков шеќер во комбинација, задолжително треба да направите сируп од борови иглички со мед, за чие производство ќе ви треба малку поголема количина домашен мед.

Ако се одлучите за мед – а не за бел шеќер (кој секако е озлогласен), знајте дека тогаш сирупот малку побрзо се расипува, и дека мора да го чувате во фрижидер. Исто така, многу луѓе додаваат неколку парчиња лимон на овој рецепт.

Како да направите чај од борови иглички

Како што ветивме на почетокот, ќе го споделиме овој рецепт.

Од врвовите на гранчињата земете дваесетина борови иглички и добро измијте ги од нечистотии со ладна вода. Добро исецкајте ги и додајте ги во зовриена вода и варете ги петнаесетина минути.

Кога една третина од течноста ќе испари, тргнете ја од оган. Покријте ја тавата и оставете ја на страна да се излади околу триесет минути. Добиениот чај процедете го од борови иглички, доколку не е топол додадете мед и малку сок од лимон.

Бојата на овој пијалок треба да биде малку црвеникава и можете да ја пиете неколку пати на ден. Доилките и трудниците не треба да го земаат.

Медицински екстракт од бор

Во соодносот во кој 1 дел за правење борови иглички оди 10 делови од вода за изгорениците. Слично се користи и како лековит чај направен од борови иглички, засладен со домашен мед – овој природен лек е многу добар за застарена катара на дишните патишта, засипнатост на грлото, кашлица, благ бронхитис или за вдишување. Младите ластари од бор треба да се берат во рана пролет.

Лекување на борови

Пациентите со гихт и ревматизам со доаѓањето на пролетта би биле подложени на следната природна терапија:

Соберете 30 грама свежи борови ластари и попарете ги со литар врело млеко. По еден час, добро процедете и пијте го напитокот во текот на денот.

Како да се користи борова смола

Доколку имате камења во жолчката и чести грчеви, направете го овој природен лек

5 грама свежа – само истечен боров смола, растворете во 20 грама етер и земајте го овој лек еднаш дневно. Дозирајте максимум 5-10 капки на една коцка шеќер и јадете…

Како што можете да видите, сирупот од борови иглички не е единствениот медицински рецепт што можете да го направите од оваа четинар, па затоа ви препорачуваме да пробате и други рецепти.

Борови иглички со мед можете да им давате и на малку поголеми деца, но би било пожелно прво да се консултирате со педијатар, а не земајте мед од борови иглички за време на бременоста без претходен договор со лекар.

Извор: dietamesecevemene.com

Advertisement