Кашлицата кај децата, но и кај возрасните, може да биде многу упорна и досадна и да трае многу долго.

Кога станува збор за децата, најчесто купуваме сирупи од растително потекло, но дури и кога пишува дека сите состојки се природни, секогаш има барем еден што не знаеме што значи тоа.

Најдобар сируп за кашлица е сирупот направен со свои раце, од природни компоненти кои ги има секоја куќа. Се подготвува брзо и лесно.

Компоненти:

Advertisement

– 200 мл мед
– 2 лажици сок од лимон
– 1 лажица сувa жалфија
– 2 тави

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки и ставете ја смесата на пареа. Истурете вода во долната тава, а смесата во горната тава. Покријте го горниот сад со смесата. Кога водата во долниот сад ќе зоврие оставете уште 5 минути за убаво да се загрее горната смеса.

Извадете го од шпорет и завиткајте во нешто топло околу 20 минути или истовремено оставете го во термос. Процедете и истурете во чисто стаклено шише или сад.

Дајте им на децата 1 лажичка сируп 3-4 пати на ден. Возрасните земаат иста количина, но 1 лажица. Сирупот можете да го чувате во фрижидер неколку месеци, па по потреба можете да направите поголема количина.

Овој сируп не само што ја ублажува упорната кашлица и помага да се излечи болно грло, туку и жалфија во својот состав има антибактериски својства и делува како антипиретик.

Advertisement