РАМЕН СТОМАК ПРЕКУ НОЌ: Ослободете се од гасовите и вишокот течности во телото – само пијте го ова во текот на денот!
Дури и луѓето кои немаат проблеми со вишокот килограми често патат од надуен стомак. Ниту рестриктивните диети ниту тренинзите за фитнес понекогаш секогаш помагаат да го стесниме струкот како што би сакале.

За да се разбудите наутро со полесен стомак, мора да престанете да јадете доцни вечери, па дури и да исфрлате грицки, а особено да не посегнувате по јаглехидрати. Овој вид на храна, која е потешко да се вари во текот на ноќта, предизвикува надуеност и ги зголемува масните наслаги.

Во текот на денот задолжително испијте најмалку 8 чаши вода, а навечер можете да додадете и малку исцеден сок од портокал, лимон или грејпфрут. Ако навистина не можете да издржите без јадење, изедете јаболко во комбинација со ореви или лешници. Не јадете само овошје, бидејќи јаболкото може да ве направи дополнително гладни. Погрижете се полека да џвакате.

Доколку сте премногу уморни навечер за посилен тренинг, задолжително правете барем вежби за истегнување и лесни вежби за циркулација. Седнете на подот со раздвоени нозе и полека наведнете се напред, така што прво ќе ги допрете прстите на едната нога, а потоа на другата. Повторете полека најмалку десет пати. Застанете и со малку раздвоени нозе, завртете го средниот дел од телото на колковите, како да вртите хулахоп. Потоа полека свиткајте го горниот дел од телото, со рацете испружени, прво на левата страна, потоа напред, па на десната страна. Повторете десет пати.

Advertisement

На крајот, легнете на грб и потпрете се на пети, нозете свиткани во колковите, подигнете ја карлицата, кратко држете ја и спуштете се на подот. Повторете најмалку десет пати. Овие вежби ќе ја поттикнат циркулацијата во абдоминалниот регион како и работата на цревата и ќе обезбедат редовно утринско празнење доколку исхраната во текот на денот била правилна.

Advertisement