Ви пренесуваме два стари рецепти за обновување на крвната слика.
Рецептот на НАШИТЕ БАБИ ја поправа „најлошата“ анемија: Подобрете ја крвната слика со овие два народни лекови

Овој сок правете си го секој ден и пијте го преку ден, 150 мл.

Неопходно е:

  • 1 цвекло
  • 1 морков
  • 1 јаболко
  • сок од половина лимон
  • 2 лажички домашен мед

Подготовка:

Advertisement

Во соковникот исцедете ги морковите, цвеклото и јаболката. Стандардно исцедете сок од половина лимон. Додадете го во добиениот црвен сок. Додадете мед и промешајте. Добиениот сок пијте го во мали голтки во текот на денот.
Друг рецепт

Неопходно е:

  • Половина килограм мед
  • 100 грама семки од коприва.

Подготовка:

Измешајте мед и семе од коприва. Добиената смеса консумирајте ја 1 лажичка наутро, а можете и попладне кога ќе почувствувате желба за слатки.

Advertisement