Ќе се изненадите колку е корисен сокот од компир!

Дали знаевте дека сокот од компир е една од најздравите течности? Сепак, малкумина ги знаат придобивките од овој пијалок. Денес, враќајќи се на природните методи на лекување, почнуваме повторно да ги откриваме неговите својства. Сокот од компир на почетокот може да звучи чудно. Но, зошто да не го пробате?

Покрај тоа, тој е евтин, лесен за подготовка и содржи многу хранливи материи што му се потребни на вашето тело. Ктулите од компир се богати со калиум, па затоа се препорачува да ги консумираат лица со хипертензија. Компирите се исто така добар извор на диетални влакна, но повеќето витамини во суровите клубени се губат за време на готвењето. Придобивките од сокот од компири Еве некои од најважните здравствени придобивки од пиењето сок од компир.

1. Висока содржина на калиум Веројатно јадете банани затоа што знаете дека се полни со калиум. Дали знаевте дека и компирот е ризница на овој електролит? Калиумот има различни функции во телото, како што се: Го регулира крвниот притисок Ја балансира водата во телото Ги контролира нервните импулси Ја одржува вистинската рамнотежа Помага при варење Го одржува пулсот Поддржува мускулна функција Ако испиете само една чаша сок од компир, тој ќе обезбеди нешто повеќе од 30% од дневните потреби за калиум.

Advertisement

2. Обезбедува калциум Млечните производи се главниот извор на калциум кој му е потребен на телото за одржување на здрави коски и заби. Недостатокот на калциум може да ги ослаби ткивата и да предизвика кршливост на коските и остеопороза. Сепак, нема да останете без калциум кога пиете сок од компир. Од голем компир добивате околу 30 мг калциум, кој исто така ја одржува мускулната функција, циркулацијата на крвта и хормоналната рамнотежа.

3. Содржи витамин Ц. Се сеќавате кога вашата мајка секогаш ве поттикнуваше да пиете сок од портокал за да добиете доволно витамин Ц? Со задоволство ќе знае дека и компирот е вреден извор на овој витамин. Одржувајте го вашиот имунолошки систем во одлична форма со дополнителниот витамин Ц од сокот од компири.

4. Обезбедува витамини од групата Б
Овој корен зеленчук содржи многу витамини од групата Б, како што се Б6, Б3 и Б2. Многу студии покажаа позитивна врска помеѓу внесот на витамин Б и намалување на симптомите на депресија и анксиозност. Ако страдате од едно од менталните нарушувања, зголемувањето на витамините Б може да помогне при лекувањето. 5. Обезбедува антиоксиданси Зајакнете го вашиот имунолошки систем со чаша вкусен сок од компир.

Содржи антиоксиданси потребни за борба против слободните радикали кои можат да ги оштетат клетките. Исто така, му овозможува на телото подобро да го апсорбира железото и да произведува колаген за помлада, поздрава кожа.

Како да направите сок од компир? Користете четка за зеленчук за да го исчистите песокот и нечистотијата од површината на компирот. Избегнувајте лупење на клубенот, бидејќи повеќето хранливи материи се во кората. Ако забележите никулци или грди темни дамки, отстранете ги со нож. Сега исечете ги компирите на парчиња со големина на парчиња. Додадете ги во соковник или блендер за да направите порција сок.

Advertisement