Во следниот текст прочитајте како да направите посна баклава за да биде сочна.

Баклавата можете да ја направите на неколку начини, со користење на домашни или купени кори од продавница, фил по желба, ореви, ф’стаци… Ова е рецепт за албанска баклава.

Само состојките се секогаш исти за сирупот . Во следниот текст прочитајте како да направите посна баклава за да биде сочна, вкусна и ароматична.

Компоненти:

Advertisement
  • 1 пакување кора за пита
  • 250 гр мелени ореви
  • 3-4 лажици презла
  • 2 лажици шеќер
  • Сируп:
  • 1200 гр шеќер
  • 1 литар вода
  • 1 лимон

Подготовка:

Во сад измешајте ги оревите, презлата и шеќерот. Во соодветен плех наредете ја кората, па мешаниот фил, па кората и така додека не се искористат сите кори и фил. Филот не го ставајте на последната кора, туку посипете ја со мешавина од кисела вода и масло. (Можете да исечете на парчиња што сакате, триаголници, коцки…)

Печете додека не порумени.

Сварете го сирупот, додајте ги исечените прстени од лимон и кога ќе се полади посипете ги баклавите, па по неколку часа превртете ги баклавите за да се впие сокот од едната и од другата страна.

Може да стои неколку дена.

Advertisement