Коренот на зборот ќебап е од персиско потекло, што значи пржено месо, а има траги кои водат ќебап дури и во античка Грција. Да се ​​скрати приказната, еве рецепт за тоа како сами да направите микс за ќебапи.

Искусните велат дека нема посебни компликации при правењето ќебапи, поентата е доброто месо, начинот на подготовка и дека смесата останува.

Се што ви треба за вистински ќебапи е 1,5 кг мелено говедско месо, ½ кг јагнешко месо, 4-5 чешниња лук, 2% од вкупната количина месо, сол и 2 лажички сода бикарбона.

Добро посолете го месото исечкано на коцки, измешајте и прелијте со околу 100 мл вода и лукот што претходно сте го свариле.

Advertisement

Измешајте ја смесата и оставете ја преку ноќ во фрижидер. Следниот ден смесата сомелете ја во машина за месо двапати, оставете ја да отстои неколку часа на собна температура, а потоа ставете ја во фрижидер.

Пред да почнете да ги обликувате ќебапите, измешајте сода бикарбона во смесата и толку.

Уживајте во вкусен и сочен ќебап.

Advertisement