Во овој период од годината има многу домати. Искористете го правилно. Малечките шери домати на овој начин се одличен додаток за салата во зимскиот период.

Состојки:

1,5 кг шеrи домати

малку рузмарин

Advertisement

4 чешниња лук

босилек

1 лажичка шеќер

1 лажичка сол

бибер во зрно

мешавина од суви зачини по вкус

Состојки за преливот:

400 мл вода

100 мл алкохолен оцет

Подготовка:

Во тенџере ставете вода и оцет и додадете зачини. Оставете ја водата да зоврие. Во тегли наредете ги доматите, лукот и рузмаринот. Потоа истурете го сварениот прелив. Пастеризирајте ги теглите.

Се прави пастеризација на овој начин: Ставете ги теглите во рерна 90 минути на 90 степени. После тоа, исклучете ја рерната и оставете ги преку ноќ.

Advertisement