Не ви требаат скапи гелови и масти, направете сами лек

Ако чувствувате тежина во нозете, болки во зглобовите, ако страдате од болки во грбот и ги чувствувате последиците од некои стари повреди, не ви требаат скапи гелови и масти. Само набавете ги овие три состојки и направете го овој едноставен рецепт.

Го користеле нашите баби, а велат и дека овој лек ги подмладува коските за 20 години.

Состојките можете да ги набавите во која било аптека.

Advertisement

Ти треба:

  • 300 ml алкохол (70%)
  • 100 ml јод
  • 10 таблети аспирин од 300 mg

Повидон јод е познат како силен гермицид со широк спектар, ефикасен против голем број бактерии, вируси, габи, протозои и спори.

Подготовка: Алкохолот се меша со јод и се додаваат мелените таблети аспирин. Протресете и оставете да отстои на темно место 21 ден. Потоа можете да го користите лекот.

Употреба: Користете го редовно во форма на облога или директно втријте го болното место со масажа.

Advertisement