Во текот на есенскиот и зимскиот период, повеќето од нас се склони да настинат и да се разболат, а најголемата заедничка карактеристика на сезонските настинки и грип е токму непријатната кашлица. Денес ви го претставуваме најефикасното природно средство за истата.

Рецепт на БАБА НАДА против кашлица:

Потребни состојки

  • 1 л пресно млеко
  • 1 глава кромид
  • 2 супени лажици мед
  • 2 супени лажици масло
  • Прстофат сода бикарбона
    Начин на подготовка и употреба

Излупете го кромидот и исечете го на 4 парчиња. Поставете го кромидот да се вари заедно со млекото, маслото и содата за 5 минути. Откако смесата ќе се излади, додадете го медот.

Advertisement

Консумирајте го домашниот лек топол. Се препорачува да се пие во мали дози, неколку пати на ден или по потреба.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Advertisement