Доколку имате проблеми со миоми на матката, старите баби препорачуваат да го направите овој напиток од три состојки, кој се пие на празен стомак.

Ти треба:

  • 2 лажици ленено семе
  • 2 полни лажици мед
  • 2 литри вода

Подготовка:

Во сад истурете ги семките од лен и медот и прелијте ги со водата и мешајте додека не се растопи медот. Оставете го пијалокот покриен 36 часа. Потоа се цеди во цедалка, се става во стаклено шише и се чува во фрижидер.

Advertisement

Пијте по една лажица од овој напиток секое утро на празен стомак во првите седум дена, а потоа седум дена по кафена лажичка.

Терапијата трае 14 дена.

Advertisement