Водата од ловоров лист е богата со витамини, го зајакнува имунолошкиот систем, а одлична е и како оружје во борбата против вишокот килограми.

Дури и за старите Грци и Римјани, ловорот бил растение со посебно значење – Римјаните го прифатиле како симбол на победата, Грците дале ловоров круна како награда за победа на атлетски натпревар во чест на богот Аполон, а на грбот сè уште се среќаваат гранки.На Република Грција. И ништо од ова не е случајно, но древните цивилизации биле свесни колку е лековит и вреден ловорот.

Одамна е познато дека неговите лисја помагаат во борбата против респираторните проблеми, неговото масло е ефикасно при ревматски проблеми, а на дијабетичарите им помага да го регулираат нивото на шеќер во крвта. Благодарение на неговите бактерицидни, антисептички и фунгицидни својства, но и фактот дека е богат со витамини А, Ц и Б6, одличен е за подигање на имунитетот.

Покрај ова, водата од ловоров лист го намалува чувството на глад, ја регулира работата на цревата и помага во забрзување на метаболизмот и топење на масните наслаги.

Advertisement

Како да се подготви вода од ловорови лисја?

Во зовриена вода додадете грст ловорови листови. Мешајте неколку секунди, а потоа отстранете ја водата од оган. Оставете да се излади на собна температура, процедете, додадете малку мед и пијте неколку пати на ден.

Благодарение на тоа што е богата со влакна, водата од ловоров лист обезбедува чувство на ситост, ја регулира функцијата на цревата, спречува запек и го забрзува метаболизмот, односно ја дефинира брзината со која телото ги согорува мастите и ги обработува калориите.

Имено, клучно е нашето тело добро да ја вари храната и да ги апсорбира потребните хранливи материи, а поради високата содржина на калциум, ловорот е исклучително ефикасен согорувач на маснотии. Благодарение на тоа што ја забрзува работата на цревата, ловорот ќе

Advertisement