За овој чај потребна ви е сува кора од калинка и вода. Односот на исушените кори од калинка и зовриена вода е 1:20

Во декември 1999 година, во едно руско списание беше објавена статија „Заборавениот Хипократ и хербалното лекување“ од рускиот билкар Г.И. Глубокој, каде што беше напишан рецепт за патентиран лек за дијареа, салмонела и чир на желудникот.

За овој чај потребна ви е сува кора од калинка и вода. Односот на исушените кори од калинка и зовриена вода е 1:20. Во претходно загреана шолја или чаша ставете 10-12 грама сушена кора од калинка и прелијте ја со 200 мл зовриена вода. Покријте со плех. Се остава да отстои 25-30 минути, па се пие. Не фрлајте ја кората!

Веднаш штом пиевте чај, третманот започна.

Advertisement

Употребата на овој лек е различна за секоја болест.

За дијареа треба да пиете чај на следниот начин. Откако ќе отстоите 25-30 минути, треба да испиете половина шолја чај кој не треба да го цедите. Повторно покријте со плех. Ако по 10 минути почувствувате олеснување и се чувствувате подобро, тоа значи дека е само дијареа, третманот е завршен. Доколку проблемите продолжат, остатокот од чајот испијте го за 15 минути.

За лекување на чир на желудникот, пијте чај по половина час. Во текот на денот, пијте половина (90-100 ml) четири пати, во приближно еднакви делови и приближно еднакви интервали, 20-25 ml. Почнете да го консумирате наутро на празен стомак, по будењето, а последната, четврта доза, пред спиење.

Не треба да го пиете секој ден, туку секој втор ден. Доколку сакате да го продолжите третманот, за безбедно излекување на чир на желудникот, тоа можете да го направите по пауза од седум дена по првиот третман. Не смеете да консумирате алкохол за време на третманот.

Advertisement