Живееме во време кога има се повеќе болести, кога ракот зазема се поголем замав, а децата умираат од сериозни болести. Како е можно тоа? Има толку многу лекови, а ние во суштина не успеавме да си помогнеме.

Сведоци сме и на зголемен број на надри лекари, кои нудат алтернативен третман.

Се чини дека светот стана духовен, па сè почесто наидуваме на идеи кои со правилна примена на разни техники и позитивно размислување можеме да спречиме проблеми и болести да навлезат во нашите животи. Сепак, болестите продолжуваат да го мачат светот и ни предизвикуваат толку многу болка.

Постои рецепт за кој тврдат дека може да ги спречи причините за сите болести. Да, скоро за сите, дури и најтешките. Она што е впечатливо за оваа приказна е неговата едноставност.

Advertisement

Нема да ви требаат илјадници евра, егзотични патувања и посети од разни гуруа, како и прегледи во модерно опремените болници.

Поточно, извор кој сакаше да остане анонимен, го сподели своето искуство…

Ова е човек кој е инженер и живее и работи во Москва десет години. Бидејќи Русите се познати како исклучително религиозен, православен народ, така и во Русија има голем број на цркви и манастири кои се издвојуваат со силна духовност.

Човекот одвои време да го посети познатиот руски манастир Боровски и разговараше со свештеник кој им помогна на многумина со совети и рецепти за здраво живеење.

Не судете премногу брзо – ова не е приказна за духовно просветлување, туку има научна основа. Значи, човекот разговараше со свештеникот, кој му даде практичен совет за тоа како да се одржи совршено здравје, а потоа научно го тестираше.

Ова се неколку видови на храна што секој ги има во својот дом за што не сме ни свесни колку всушност се лековити.

Сода бикарбона

Списокот и рецептите изгледаат вака:

1.Сода бикарбона

Еднаш на ден, истурете рамна лажичка сода бикарбона во чаша вода и пијте. За почетниците, не е лошо да се започне со помала доза, со половина лажичка. Ова би било најдобро да се направи во вечерните часови.

2. Хидроген пероксид 3%

Три до пет капки од оваа супстанца треба да се мешаат во една чаша вода и да се земат. Ова најдобро се прави наутро.

3. Зелен чај

Една чаша од овој чај, кој е прогласен за најздрав пијалок во светот, треба да се пие секој ден.

4.Лук

Иако многумина не го сакаат и избегнуваат заради неговиот силен мирис, добро е познато дека станува збор за природен пеницилин. Доста е една нишка, која треба да се исецка на мали коцки и оставете да се исуши неколку минути.

За да се избегне непријатен мирис, лукот подготвен на овој начин може да се меша во чаша јогурт или кисело млеко. Русите го пијат со вода.

5. Вода

Нема многу да се зборува за вода, на сите им е јасно колку е здраво. Сепак, акцентот овде е на следниот параметар – pH.

Идеалната pH вредност на водата што ја консумирате треба да биде 7,42, но може да оди дури до 8. Имено, таквата pH вредност е основна, што е важно за да не се создаде кисела средина во организмот што е погодно за развој на рак.

Бидејќи е научен човек, човекот го прифати сето ова со одредена количина скептицизам и реши да се осврне на науката малку.

Истражувајќи, тој дошол кај познатиот доктор Иван Павлович Неумивакин, професор, шампион на руската медицина во космонаутиката, кој ја основал првата болница на руски вселенски брод.

И, што е најважно овде, кој разви свој систем за третман на вода и сода. Бидејќи бил одговорен за здравјето на астронаутите кога оделе во вселената, тој морал да се погрижи нивното здравје да е во совршен ред.

Додека ја истражуваше работата на д-р Неумивакин, човекот се зачуди кога дозна дека славниот руски лекар зборува за истите рецепти што ги разговарал со свештеникот. И, не само што зборувал за нив, тој научно докажал дека тие се ефикасни.

Тој наведува многу примери и научни студии кои покажуваат колку навистина чудесни се овие супстанции. Лекарот детално ги објаснува хемиските карактеристики на овие супстанции, како тие влијаат на организмот и како се третираат.

Ниту една од овие состојки нема да штети на вашето здравје. Треба да се проба. Животот е премногу краток да го трошиме на нешта кои можат да не разболат.

Advertisement