Оваа маска ја регенерира структурата на коренот на косата и го запира опаѓањето на косата, а за да ја направите потребна ви е само една храна. Проблемот со опаѓање на косата и слабиот корен на косата не е ретка појава, а производите кои постојат на пазарот ретко некому му помагаат. Но, како и за се друго, природата го нуди најдоброто решение и за овој проблем!

Руската докторка Татјана Викторовна Коновалова откри древен руски рецепт за едноставна маска за зајакнување на коренот на косата. Оваа маска ја обновува структурата на коренот на косата и го запира опаѓањето на косата, а за да ја направите потребна ви е само една храна – моркови!

Како одличен извор на витамин бета каротен и витамин А, морковот не само што дава добар вид, туку влијае и на здравјето на скалпот, кој е неопходен за здрава коса. Хранливите материи што ги содржат морковите можат да го подобрат здравјето на косата, ноктите и кожата. Покрај тоа, морковите помагаат во детоксикација на целото тело, вклучувајќи го и скалпот – и создаваат нови клетки.

Подготовката е исто така многу едноставна:

Advertisement

Ситно исечкајте неколку свежи моркови и втријте ги во коренот на косата. Оставете да делува најмалку 15 минути, а потоа добро исплакнете на вообичаен начин. На почетокот секогаш нанесувајте ја маската пред да ја измиете косата најмалку 5 пати по ред.

Кога косата ќе ви зајакне, доволно е да нанесувате рендан морков еднаш месечно, а првите резултати ќе се видат по неколку третмани!

Извор: natural-medicine-recipes.com

Advertisement