Јадењето на овој зеленчук, без разлика дали е суров, кисел или благ, има многу позитивни ефекти врз нашиот организам. Научете како да направите сок од зелка и зошто е лековит и корисен.

Во нашата народна медицина сокот од зелка за желудникот е еден вид природен лек, докажано помага при киселини. Растението потекнува од западниот брег на Средоземното Море, како и од брегот на Атлантскиот Океан. Се одгледува повеќе од 4000 години, во древниот Египет му се припишува божествена сила и моќ.

Старите Грци и Римјани веќе ги знаеле корисните ефекти на кисела зелка. Тие го користеле за лекување на чир на желудникот, па дури и за третмани за чума. Во 16 век, морнарите го користеле за да спречат скорбут (болест предизвикана од недостаток на витамин Ц).

ЗОШТО Е ПОДОБРО КИСЕЛО ОД СУРОВО?

Advertisement

Киселата зелка има многу вредни состојки кои имаат лековити својства, а исто така и нејзината саламура. Тие се одамна познати во народната медицина.

Благодарение на активноста на бактериите на млечна киселина, содржината на витамин Ц е поголема во споредба со суровиот. Исто така, содржи фолна киселина и витамин Б9, кои поддржуваат подобра апсорпција на витамин Ц во телото.

Веќе 200гр кисела зеленчук ги покрива дневните потреби на нашиот организам. Богат е и со витамин К, во само 100 грама има дури двојно повеќе од препорачаната дневна количина.

Поддржува побрзо зараснување на раните и го подобрува згрутчувањето на крвта. Затоа, јадете го редовно, а одлична препорака е и секојдневно да пиете сок од кисела зелка.

При ферментација при мариноване се произведува големо количество холин (член на Б комплексот). Тој игра важна улога во метаболизмот на мастите во нашето тело, а со тоа ја намалува количината на масти во крвотокот.

Не треба да го игнорираме фактот дека е богат со фитохемикалии (биоактивни соединенија кои можат да се најдат во растенијата). Имаат антитуморно дејство, антибиотско дејство и содржат ензими кои се многу важни за животот.

ЗЕЛКАТА КАКО ЛЕК ЗА МНОГУ БОЛЕСТИ

Сокот од зелка како лек има многу позитивни ефекти врз нашиот организам. Еден од нив е регулирање на шеќерот во крвта. Дефинитивно се препорачува за дијабетичари да го консумираат. По неговото воведување во телото, вредностите многу брзо се стабилизираат во нормалниот опсег.

Следно, сокот од зелка го намалува холестеролот во крвотокот. Неодамнешните истражувања докажаа дека сулфурната амино киселина која се наоѓа во него го намалува покачениот ЛДЛ.

Исто така е извор на ензими кои играат слична улога во нашето тело како ензимите на панкреасот. Така, погоден е и за оние во чиј случај функцијата на овој орган е намалена. Освен тоа, ја ублажува работата на црниот дроб и го зајакнува вашиот имунитет.

Тоа му помага на заболениот црн дроб

И кај болести на црниот дроб предизвикани од алкохол, цироза или рак, сокот од зелка се покажал како ефикасен. За тоа е одговорен глутаминот и неговата аминокиселина кои се наоѓаат во него и помагаат во лекувањето на споменатите болести.

Може да биде корисен и за превенција од депресија, бидејќи содржи витамини Б9 и Б12, кои се многу важни за функционирањето на нервниот систем. Потоа, содржи и ацетилхолин, кој помага во преносот на дразбите и го смирува вегетативниот нервен систем. Терапијата против депресија со оваа магична напивка, која трае три месеци, е позната одамна.

Помогне при проблеми со органите за варење

Овој пијалок дава најдобри резултати во лекувањето на болести на органите за варење, чиреви и слично. Сокот од слатката зелка како лек е добар за гастритис. Пијте половина чаша, 30 минути пред јадење, три пати на ден. Ако го користите редовно, симптомите на горушица се ублажуваат со текот на времето.

Сокот од зелка е добар за желудникот бидејќи содржи сулфорафан кој ја стабилизира pH вредноста на желудочната киселина. Одлично помага при чир, а воедно е и антиретровирусен лек за хеликобактер кој го убива.

Поради високата содржина на влакна, придонесува за чистење на цревните ѕидови. Влакната всушност не се апсорбираат, бидејќи клеточниот ѕид на растителните клетки е направен од целулоза, која ние луѓето не можеме да ја свариме. Оние во нашите црева всушност работат како четка и ги чистат. Тие помагаат во чистење на сите штетни материи кои не припаѓаат таму.

Сокот од зелка е особено ефикасен во дебелото црево.

Благодарение на ова, нашето варење ќе биде подобро, а столицата ќе биде уредна.

Свежата главица зелка содржи млечна киселина, а во процесот на мариноване, нејзиното дополнително формирање се јавува од присутните шеќери. Млечната киселина го помага варењето директно во желудникот со тоа што го регулира производството на хлороводородна киселина во него. Заедно со витамините Б, помага и во регенерација на цревната слузница.

Саламурата има бројни здравствени придобивки

Саламурата од зелка како лек се покажала како особено добра за цревната флора. Содржи пробиотски бактерии кои го спречуваат размножувањето на штетните бактерии. Затоа, можете слободно да го користите за враќање на рамнотежата на цревната флора, во случај на стрес, после инфекции или поради употреба на антибиотици.

Конзумирањето на 1 dl свежа саламура 3-4 пати на ден може да биде добра помош за лекување на воспалено дебело црево.

Како да направите сок од зелка во соковник

Ако се прашувавте како да направите сок од зелка во соковник, дојдовте на вистинското место. Се подготвува од зелена или црвена зелка по ваш избор.

Потребно е добро да се измие главата и да се исече на парчиња, а потоа да се стави во соковник. Сокот се прави како и секое друго овошје или зеленчук.

Се пие без додавање на никакви засладувачи. Ако сакате, можете да додадете и некој друг зеленчук за разновиден вкус. Меѓутоа, доколку сакате да го користите за терапевтски цели, тогаш потребно е да го консумирате чист без додавање друга храна.

Рецепт за правење саламура

Саламура се добива како спореден производ за време на мариноване зелка. Содржи многу корисни состојки, но при подготовката се користи многу сол, па најчесто е доста солено. Поради оваа причина, сокот направен од суров зеленчук е посоодветен за нашето тело. Затоа при конзумирање на саламура треба да внимавате на употребените количини.

Поради високата содржина на сол, не е идеален за крвен притисок, бубрезите и желудникот, како и за други органи.

Дали знаете како да направите сок од зелка без соковник? И ова не е комплициран процес.

Едноставно, по миењето ставете го во блендер и блендирајте додека не се формира кашеста маса. Колку подобро го мелете, толку полесно ќе добиете сок по цедењето. Измешајте неколку пати и процедете во цедалка. Додека го цедите, нежно притиснете ја смесата со лажица за максимално да ја искористите храната.

Advertisement