Леблебија (наут) е многу здрава храна која е богата со протеини. Сто грама од оваа смеса содржи нешто повеќе од 360 калории, а издржува 19 отсто протеини.

Затоа, не е чудно што е омилен меѓу луѓето кои јадат само храна од растително потекло, но и меѓу оние кои сакаат да експериментираат со вкусови, како Ријана.

Познатата пејачка не се откажува од ништо во исхраната, а формата ја одржува со редовно вежбање. Покрај тоа, тој поминува најмалку еден час секој ден со личен тренер во теретана.

Бидејќи нејзината исхрана се базира на протеини и здрави масти.

Advertisement

Таа, исто така, го сподели со читателите на Esquire нејзиниот омилен рецепт за салата кој е хранлив, ефтин и брзо се подготвува.

  • СОСТОЈКИ ЗА ЕДНО ЛИЦЕ:
  • 100 грама вареа леблебија
  • ½ малку краставица
  • ½ свежи домати
  • 2 парчиња лук
  • сол и бибер по желба
  • 1 лажица маслиново масло
  • листови босилек за декорација

ПОДГОТОВКА:
1. Леблебијата натопете ги во вода ноќта пред да ги готвите, па загрејте ги на вообичаен начин. За рецептот можете да користите и варен конзервирана леблебија.

2. Сварената леблебија се меша со исечканите парчиња лук, свежа краставица и домат.

3. Добро измешајте, посолете и побиберете и малку маслиново масло. Со среќа!

СОВЕТ ПЛУС:
Салатата од леблебија е одлична идеја за ручек и вечера, а можете да ја понесете со себе на работа како ужина.

Advertisement