Смоквите со маслиново масло се типични за крајбрежните области, но ако е толку здрава за крајбрежните области, зошто да не и за сите други. Бактериите во органите за варење и неплодност се дел од проблемите, каде што оваа комбинација на овошје и масла дава резултати. Некои жени велат дека овој природен лек им помогнал да имаат деца.

Смоквата е интересно и високо ценето овошје на сочно овошје. На некои им се допаѓаат, а на некои не. Многумина го чуваат во градината како украсно растение, поради карактеристичните егзотични лисја. Растението најдобро успева во топлите предели, блиску до морето, но може да се одгледува и во континенталните области. Проблемот е што е чувствителен на ниски температури.

Смоквите содржат многу калциум, калиум, цинк и се добар извор на железо, потоа бета каротен, витамини Ц, А, Е и К.

Сувите смокви се многу покалорични од свежите, па затоа треба да се јадат во ограничени количини.

Advertisement

Смоквата го подобрува варењето, помага при хемороиди и придонесува за регулација на холестеролот. Смоквата има благо лаксативно дејство. Во однос на содржината на калциум, што е значајно, смоквите можат да ги заменат млечните производи (ако некој не може да ги поднесе). Смоквите се сметаат за афродизијак. Млекото од смокви има способност да ги елиминира брадавиците. Има луѓе кои се алергични на смокви, па затоа треба да се внимава.
Рецепт за суви смокви во маслиново масло

Сувите смокви (до 40 парчиња) се редат во тегла, па се прелива маслиново масло до врвот на теглата. Затворете и чувајте 40 дена. Смоквите ќе апсорбираат многу маслиново масло. После тоа пред секој оброк се јаде по една смоква.

Многумина ќе речат дека ова не е вкусно, но е корисно. Треба да се внимава за овој рецепт да се користи најквалитетно маслиново масло, како и квалитетни суви смокви.

Овој стар народен рецепт може да помогне при стомачни проблеми, хемороиди, запек, висок холестерол, неплодност, анемија, астма и бронхитис.

Advertisement