Еве како да искористите сè што може да понуди лимонот:

Ако пиете само топла вода со лимон, нема да ги искористите сите хранливи материи од лимонот.
Не стискајте само сок од лимон, туку варете ги цели за да ги добиете сите хранливи материи што може да ги обезбеди лимонот.

Ефектите на овој супер еликсир ќе го зголемат внесот на есенцијални хранливи материи кои лимонот може да ги обезбеди

Погледнете го овој неверојатен рецепт:

Advertisement
 • 6 лимони
 • половина литар вода
 • мед
  Подготовка:
 • лимонот исечете го на 6 еднакви делови и ставете ги во шерпата во која претходно сте полиле 0,5 л вода
 • зовријте вода 3 минути
 • Оставете да се излади 10-15 минути
 • Извадете ги лимонот и пулпата од водата
 • Во шолја за чај сипете топла вода со лимон
 • Остатокот чувајте го во стаклено шише
 • за поубав вкус, додадете мед во шолја чај

Придобивките што ви ги носи овој еликсир:

 • го зајакнува имунолошкиот систем
 • ве штити од настинки
 • ви дава неверојатен поттик на енергија
 • го поддржува варењето и го регулира метаболизмот
 • врши детоксикација
 • го балансира нивото на pH во вашето тело

И тоа не е се:

 • ја чисти вашата кожа за да изгледа убаво
 • го освежува здивот
 • помага во процесот на слабеење
 • го подобрува расположението и ја спречува депресијата
 • Го хидрира вашиот лимфен систем
 • промовира заздравување

Оваа чаша здравје ќе ви помогне да го започнете денот хидрирано, здраво, среќно и убаво, исполнето со позитивна енергија за да му покажете на светот кои сте навистина! Овој еликсир не треба да се загрева, можете да го пиете како ладен чај. Сите хранливи материи се уште се во него, само внимавајте да не е премногу ладно

Доколку сепак преферирате топли напитоци, можете да го истурите во тенџере и малку да го загреете

Advertisement