СЕКОГАШ варете црвено цвекло на овој начин ако сакате да ги задржите витамините во него

Цвеклото е една од оние намирници кои треба што почесто да му ги служиме на организмот. Многу е богат со корисни состојки и секако неговото отсуство во нашето мени не е најдобриот избор што сме го направиле. Како да ги зачувате витамините во црвеното цвекло Доколку сакате максимално да ги искористите сите корисни својства на црвеното цвекло, важно е да го консумирате сирово. Ова важи и за него како и за сите други овошја и зеленчуци на пазарот. Сепак, постојат луѓе чијашто гастрична слузница е почувствителна. Тоа значи дека не можат да консумираат сирово црвено цвекло бидејќи може да предизвикаат непријатност во стомакот.

Потоа пожелно е да се јаде варено или на пареа. Во никој случај термичката обработка не треба да трае предолго. Ако почекате цвеклото целосно да омекне, можете да бидете сигурни дека од него речиси ќе исчезнат витамините и минералите и дека ќе престане да биде корисна храна што сите ја прифаќаме.

Затоа ви предлагаме да го направите следново:

Advertisement

Земете ја главата од цвекло, која имате намера да ја подложите на термичка обработка. Измијте со вода, исчистете ја надворешната обвивка и исечете ги на коцки. Бидете многу внимателни, бидејќи сокот од цвекло има способност да ја обои нашата облека и тогаш е тешко да се отстрани од ткивата.

Подгответе сад со вода и ставете го на шпоретот. Оставете да зоврие и потоа ставете ги подготвените коцки репка во неа. Чувајте ги во водата околу 15-20 минути и потоа тргнете ги од оган. Кога ќе ја исцедите зовриената вода, цвеклото ставете го во нов сад со ладна вода. На овој начин ќе биде многу нежно и пријатно за јадење без да мора да се готви долго време. Покрај тоа, ќе можете да ги задржите повеќето хранливи материи во него!

Advertisement