Речиси и да нема дом без сода бикарбона

Познато е дека содата бикарбона е добар сојузник во чистењето на домот, но има многу добра улога и за здравјето.

Една жена секое утро пиела чаша вода со половина лажичка сода бикарбона и била воодушевена од резултатите. Нејзиниот организам повторно се роди, а ова се само дел од причините:

Една од главните причини за популарноста на оваа природна состојка се нејзините антацидни својства. Водата и сода бикарбоната ја неутрализираат стомачната киселина и на тој начин помагаат да се реши рефлуксот или горушицата. Сода бикарбона растворена во вода го намалува воспалението и формирањето гас, што брзо ја ублажува состојбата, на пример во случај на варење.
Го алкализира телото

Advertisement

Нашата храна главно произведува киселини, додека киселата средина во телото придонесува за појава на разни болести. Содата идеално ги неутрализира киселините во телото и има алкализирачки ефект.

За да не дојде до претерано алкализирање на организмот, пијте сода бикарбона во минимални количини или 1 кафена лажичка измешана во чаша вода, но само за една недела последователно консумирање.

Оваа напивка може да се користи за борба против разни вируси и бактерии кои предизвикуваат болести. Сода бикарбона лекува болки во грлото и воспаление на устата. Постапката е едноставна: гаргара со сода бикарбона измешана во чаша вода.
Третира инфекции на уринарниот тракт

Лажичка сода бикарбона измешана во чаша вода може да спречи и излечи уринарни инфекции, а сето тоа благодарение на нејзината способност да го намали нивото на киселост во урината. Во овој случај, третманот се спроведува со пиење сода бикарбона и сок од брусница.
Борба против гихт и болести

Зголеменото ниво на урична киселина во урината и крвта, како и во ткивата на телото, може да предизвика разни хронични болести, како што се гихт или артритис.

Водата со сода бикарбона создава рамнотежа во крвта, намалувајќи ја урична киселина и на тој начин ефикасно помага против овие болести.
Ја зголемува физичката издржливост

Млечната киселина, која се ослободува во нашето тело при физичка активност, може да се акумулира во мускулите и зглобовите, што доведува до чувство на замор. Ако сакате да ја зголемите физичката издржливост, пијте сода бикарбона секое утро. Ќе ви ја даде потребната енергија, а во исто време благотворно ќе ги опушти вашите мускули.
Го регулира нивото на холестерол

Водата со сода бикарбона има моќ да ја исчисти крвта од лошиот холестерол. Меѓутоа, луѓето кои страдаат од хипертензија не треба да пијат сода бикарбона поради високото ниво на натриум.
Како да пиете сода бикарбона?

Ако лекувате некоја од горенаведените болести, пијте сода бикарбона три пати на ден пред јадење со мешање на половина лажичка сода бикарбона во чаша вода.
Ако лекувате симптоми на грип, постапката е како што следува:

Ден 1: Измешајте половина лажичка сода бикарбона во чаша вода и пијте на секои три часа. Се пие вкупно 5 пати на ден

Втор ден: Иста доза, но само 3 пати на ден.

Трет ден: Истата доза, два пати на ден, после ручек и после вечера.

Кога ќе стигнете до третиот ден, симптомите на грип целосно ќе исчезнат.

Секако, треба да се консултирате со вашиот лекар пред секое консумирање.

Advertisement