Менопаузата е клучна фаза во животот на секоја жена. Во овој период, јајниците престануваат да произведуваат естроген и прогестерон. Менопаузата обично се јавува кај жени на возраст од педесет или повеќе.

Постменопауза е термин кој се однесува на периодот од почетокот на менопаузата до крајот на животот на жената. Оттогаш, жената немала менструација.

Поради намалениот број на хормони, жената во постменопауза е изложена на одредени болести.

За среќа, еден зачин ги ублажува симптомите на менопауза и постменопауза, а тоа е куркумата

Advertisement

7 придобивки од куркумата за време на менопаузата
1. Заштитува од згрутчување на крвта

Првото благотворно својство на куркумата за време на менопаузата е поврзано со кардиоваскуларниот систем. Добро е познато дека на почетокот на овој период нашето срце станува ранливо. Жените за прв пат се соочуваат со проблемот со згрутчување на крвта. Иако постојат соодветни лекови кои го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта, истите овие лекови често предизвикуваат голем број несакани ефекти. Куркумата спречува тромбоза, а нема несакани последици поради неговата употреба.

2. Богат е со фитоестерогени

Фитоестрогените се од растително потекло и нивните ефекти наликуваат на естрогени произведени од човечкото тело. Една од придобивките на куркумата е тоа што овој зачин содржи голема количина на фитоестрогени.

3. Ја смирува болката

Жените во менопауза често чувствуваат болки во мускулите, главоболки и осетливост на други делови од телото.

Куркумата е во состојба да ја ублажи болката предизвикана од воспаление. Овој зачин делува како природен аналгетик. Благодарение на неа, ќе можете да функционирате без лекови. Куркумата е најдобриот лек за болки како што се: мигрена, грчеви и проблеми со зглобовите.

4. Се бори со депресијата

Дури и оние жени кои се весели по природа можат да доживеат депресија за време на менопаузата. Ако забележите дека вашето расположение се менува, запомнете дека куркумата е во состојба да ве расположи.
Кај некои жени, менопаузата предизвикува сериозни промени во расположението кои стануваат психолошки проблем. Другите жени повторно стануваат поемотивни и тешко се приспособуваат на новиот период во животот.

Доколку сте во менопауза и чувствувате симптоми како што се: стрес, постојана желба за плачење, чувство на инфериорност, веднаш преземете соодветни чекори и спречите депресија.

5. Ги елиминира топлите бранови

Топлите или топли бранови се нешто што секоја жена го доживува за време на менопаузата. За време на ненадејните напади на топли бранови, пулсот на жената се зголемува и таа почнува да се пот. Куркумата е извор на високи количини на антиоксиданси и фитоестрогени кои се борат против топли бранови.

6. Го намалува ризикот од вагинални и уринарни инфекции

Жените во менопауза се подложни на инфекции. Куркумата има антимикробни, антигабични и антиинфламаторни својства. Со помош на куркума секоја жена ќе ги спречи или целосно ќе ги излечи вагиналните и уринарните инфекции во менопауза.

Како да користите куркума

Секое утро измешајте 1 лажичка куркума во чаша вода и пијте ја на празен стомак.

СОВЕТИТЕ НА НАШИОТ ПОРТАЛ СЛУЖАТ ИСКЛУЧИВО ЗА ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН ПРОБЛЕМ ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ ЈАВИТЕ НА ДОКТОР!

Advertisement