Менопаузата е клучна фаза во животот на секоја жена. Во овој период, јајниците престануваат да произведуваат естроген и прогестерон. Менопаузата обично се јавува кај жени на возраст од педесет или повеќе.

Постменопауза е термин кој се однесува на периодот од почетокот на менопаузата до крајот на животот на жената. Од тој момент жената нема менструација.

Поради намалениот број на хормони, жените во постменопауза се изложени на одредени болести.

За среќа, еден зачин ги ублажува симптомите на менопауза и постменопауза, а тоа е куркумата.

Advertisement

куркума
7 придобивки од куркумата за време на менопаузата

1. Заштитува од згрутчување на крвта

Првото благотворно својство на куркумата за време на менопаузата е поврзано со кардиоваскуларниот систем. Добро е познато дека на почетокот на овој период нашето срце станува ранливо. Жените за прв пат се соочуваат со проблемот на згрутчување на крвта. Иако постојат соодветни лекови кои го спречуваат формирањето на згрутчување на крвта, истите овие лекови често може да предизвикаат голем број несакани ефекти. Куркумата спречува тромбоза, а нема никакви несакани ефекти поради неговата употреба.

2. Богат е со фитоестерогени

Фитоестрогените се од растително потекло и нивните ефекти потсетуваат на естрогените произведени од човечкото тело. Една од предностите на куркумата е тоа што овој зачин содржи голема количина на фитоестрогени.

3. Ја смирува болката

Жените во менопауза често доживуваат болки во мускулите, главоболки и чувствителност на други делови од телото.

Куркумата е во состојба да ја ублажи болката предизвикана од воспаление. Овој зачин делува како природен аналгетик. Благодарение на неа, ќе можете да функционирате без лекови. Куркумата најдобро ги ублажува болките како мигрена, грчеви и проблеми со зглобовите.

4. Се бори со депресијата

Дури и оние жени кои се весели по природа можат да доживеат депресија за време на менопаузата. Ако забележите дека го менувате вашето расположение, запомнете дека куркумата е во состојба да ве расположи.
Кај некои жени, менопаузата предизвикува сериозни промени во расположението кои стануваат психолошки проблем. Другите жени, пак, стануваат поемотивни и тешко се прилагодуваат на новиот период во животот.

Доколку сте во менопауза и имате симптоми како што се: стрес, постојана желба, чувство на инфериорност, веднаш преземете соодветни чекори и спречите депресија.

5. Ги елиминира топлите бранови

Топлите или топли бранови се нешто со кое се среќава секоја жена во менопауза. За време на ненадејни напади на топлотни бранови, пулсот на жената се забрзува и таа почнува да се пот. Куркумата е извор на големи количини на антиоксиданси и фитоестрогени кои се борат против топли бранови.

6. Го намалува ризикот од инфекции на вагината и уринарниот тракт

Жените во менопауза се подложни на инфекции. Куркумата има антимикробни, антигабични и антиинфламаторни својства. Со помош на куркумата секоја жена ќе ја спречи или целосно ќе ја излечи вагиналната и уринарната инфекција во менопауза.

7. Го намалува ризикот од рак

Промените во нивото на хормоните може да влијаат на развојот на рак на дојка во менопауза. Една од лековитите својства на куркумата и нејзините фитоестрогени е тоа што ја намалува веројатноста за појава на рак на дојка.

Дејството на куркумата се објаснува со фактот дека е способна да го спречи размножувањето на клетките на ракот. Затоа на луѓето кои се борат со ракот им се советува редовно да консумираат куркума.

Куркумата, исто така, ќе спречи гадење предизвикано од хемотерапија.

Како да користите куркума

Секое утро промешајте 1 лажичка куркума во чаша вода и пијте ја на празен стомак.

(Novi.ba/Stil.kurir.rs)

Advertisement