Сигурно барем еднаш во животот сте налетале на чисти алишта со миризба. Штотуку го извадивте од машината и никаде нема мирис на омекнувач.

На проблем со перење алишта наишол и еден наш сограѓанин, кој побарал помош од други, бидејќи, како што вели, тоа трае со месеци и му се чуствува сам да си ја кубе косата.

– Секоја памучна маичка што ја перам во машина добива чудна застоена – горчлива (не знам како подобро да објаснам) мирис веќе неколку дена по миењето. Пробав температури од 20 до 60 степени, сите пудри и омекнувачи, пробав со и без омекнувачи. Сушено на воздух, на сонце, на радијатор, со пегла, немам повеќе комбинации да пробам. Ја променив секоја променлива што можев да ја сменам – истакна на Reddit.

Како што изјави, машината е LG, релативно нова и редовно одржувана и перена. Дури и ја однел кошулата до машината на мајка му да ја испере, таква ситуација не се случува таму, иако таа ги користи истите пудри, а нејзините програми за боја се перат уште пократко.

Advertisement

-Немам таков проблем со долна облека, крпи, гаќи, боксерки, фармерки, само маици и можеби неколку дуксери. Ако некој има идеја или предлози нека помогне ако го познава Бога – напиша тој.

Според мајсторите на машините, вакви ситуации се случуваат доколку машината за перење не се одржува правилно, проблем може да стане непријатен мирис од неа, па дури и мирисот на измиени алишта.

„Нешто ми мириса дека некоја мувла или парче стар детергент се заглавила некаде. Темелно исчистете ја гумата на барабанот, истурете оцет и поставете ја машината да се пере на 90C“ – почнаа да се појавуваат совети и причини за тоа како и зошто се случило тоа .

„Веднаш извадете ги алиштата штом машината ќе ги испере“, „Проверете дали греалката во машината не истекува. Погрижете се да не се пере само со ладна вода“, „Можеби треба да се обидете да ја оставите да работи празна на 90 C, некои машини тоа го нарекуваат „програма за самочистење“ – следеа вакви и слични совети.

Повеќето луѓе ја перат облеката на 30°C до 40°C, што секако е добро кога се работи за енергетска ефикасност и заштеда на електрична енергија, но перењето на пониски температури нема да ги убие бактериите и честопати облеката нема да се испере добро. Но, во оваа ситуација, решението за овој проблем се наоѓа во коментарите.

„Неквалитетен памук, пот под пазувите што го прави памукот едноставно скапува и мириса непријатно, што и да правиш, нема помош. Ниту еден прав или омекнувач нема да помогне, така е“, заклучува тој и додава дека единствено решение е маиците да се фрлаат секоја година.

“Неодамна фрлив еден куп затоа што мирисот на расипан памук е неподнослив. А потоа тука е прашањето за екологијата, за мене е ужасно што толку често се фрлаат алишта. Но, што да правам… И да, направете сигурно купувате маици од органски памук. И да, верувам дека има врска со „цената на цената“ на самите маици“, вели личноста која дефинитивно беше во право.

Покрај ваквите коментари, имаше и „бабини“, односно дека оцетот е решение за сите проблеми.

“Истото го имав и со памучните маици. Па сфатив дека дезодорансот му го дава тој ефект. Веројатно заедно со потта ми ја испушташе таа смрдеа што никако не можев да ја измијам. Го сменив и накиснав маиците во вода со оцет и ги измив во машина. Не, повеќе смрди “.

Advertisement