Почекајте сирупот да се излади, додадете го сокот од два лимона и медот.

Компоненти:

  • 100 гр млади борови иглички
  • 1 см корен од свеж ѓумбир 2 лимони
  • 200 гр мед

Подготовка:

Боровите иглички најдобро е сами да ги берете, што подалеку од градот, на место каде што нема сообраќај и смог. Измијте ги добро со млака вода.

Advertisement

Излупете ја кората, исечете ја и исцедете ја сокот, по желба може да ја зголемите оваа количина.

Во литар топла вода ставете борови иглички и ѓумбир. Штом ќе зоврие, намалете ја на најниската температура и полека варете околу два часа.

Почекајте сирупот да се излади, додадете го сокот од два лимона и медот. Промешајте го сирупот за целосно да се раствори медот. Процедете и истурете во стаклено шише и земајте по една лажица пред јадење, три пати на ден.

Advertisement