Конзервираните сардини имаат тенденција да имаат пониска содржина на жива од многу други конзервирани риби и се одличен избор кога свежата не е достапна, вели нутриционистот.

Со конзервирање храната останува свежа и за јадење, особено храната која е склона кон развој на различни патогени, а во процесот на конзервирање храната поминува низ процес на стерилизација.

„За жал, резултатот е значително губење на хранливи материи, но штом овошјето или зеленчукот се конзервира, може да остане така со години, безбеден од опасните микроорганизми“, објаснува нутриционистката д-р Џес Кординг и открива што, според експертите, е тоа. најздравата конзервирана храна.

Тоа се секако, вели тој, сардини или конзервирани сардини, но и други конзервирани риби кои се достапен извор на протеини, но и одржливи и не бараат долга подготовка или варење. Додавањето на конзервирана риба во вашата исхрана има бројни здравствени придобивки. „Конзервираните сардини имаат помала содржина на жива од многу други видови риби и се сметаат за еден од најдобрите избори на морска храна, особено ако свежата не е достапна“, рече Кординг.

Advertisement

Со нив, додава таа, консумираме голема количина на протеини, витамин Д и антиинфламаторни омега-3 масни киселини, а маслиновото масло обезбедува мононезаситени масти здрави за срцето, објаснува таа.

Како да јадете сардини

Здравствените упатства препорачуваат две до три порции риба со ниска жива неделно, а Кординг препорачува да се меша со тестенини, сирење или крекери за ужина. „Јас лично сакам да ги мачкам со вилушка и само да ги ставам во салата“, изјави Кординг за Mind Body Green, а има безброј други начини како да ги вклучите конзервираните сардини во вашата исхрана.

Advertisement