Нашиот народ консумираат овошје речиси секој ден кога е во сезона.

Д-р Воислав Перишиќ објасни како ова овошје влијае на здравјето и дали може да предизвика проблеми.

Сезона на грозје, а многу нутриционисти истакнуваат дека е одличен за коските и видот. Вистина е дека има бројни здравствени придобивки, но на некои може да им пречи. Во посета на „Јутра“ на Прва, гастроентерологот д-р Воислав Перишиќ објасни како грозјето влијае на здравјето, кои луѓе можат да предизвикаат проблеми и дека го тестирал на себе.

Грозјето содржи многу есенцијални витамини и минерали. Ова овошје содржи висока содржина на антиоксиданси кои можат да спречат хронични заболувања. Тие поддржуваат поправка на оштетувањето на клетките предизвикани од слободните радикали, а еден од антиоксидансите, ресвератролот, е класифициран како полифенол.

Advertisement

“Црното грозје е подобро, бидејќи под кожата има најголема концентрација на антиоксиданси. Во црното има повеќе ресвератрол отколку во белото. Затоа црвените вина се подобри, многу подобри. Грозјето е чудо со хранлива вредност”, вели д-р Воја. , а на прашањето дали е точно дека спречува згрутчување на крвта, губење на срцевиот мускул, ја подобрува циркулацијата и ги ублажува воспалителните болести на цревата, гастроентерологот вели:

„Тоа го кажав одамна. Веднаш да ви кажам, ако изедете половина грозје, ќе имате совршена столица. Сите имаме масни наслаги во крвните садови. Сите ја имаат таа масна плоча по 30-тата година од животот. Не се плашам од наслаги, бидејќи е опасно кога ќе се воспали. Ако CRP е нормална, тоа значи дека плочата не е воспалена. Грозјето го спречува воспалението на плаките. Ние го имаме, но нема да предизвика воспаление. Тоа е значењето на грозјето“, вели д-р Перишиќ и додава :

„Грозјето ги има минералите магнан и калиум. Магнан е добар за анемија. Одличен е и за коските. Калиумот дава сила, мускулна сила. Без калиум не можеме ништо. Треба да јадете малку грозје околу 10 часот. Ако сакаш да бидеш во форма, треба да јадеш грозје “, вели докторката и додава дека грозјето помага и при депресија.

Иако многу луѓе сакаат да избегнуваат семиња, д-р Воја забележува дека тие се со највисок квалитет.

„Во никој случај не ги избегнувајте семките, тие имаат најквалитетно масло со омега 3 масни киселини. Во продавниците имате масло од семки од грозје, исто како маслиновото масло. Не ги плукајте, голтајте ги. Грозјето е чудо. Луѓето кои имаат висок шеќер во крвта треба „Треба да избегнуваат грозје. Црното е послатко. Оние кои имаат хипергликемија и отпорност на инсулин не можат да јадат грозје, како и оние кои имаат хипертензија“, рече гастроентерологот и откри што имаат стомачни проблеми . треба да јаде.

“Не користам црвени вина, бидејќи тие имаат тенденција да го иритираат желудникот. Затоа генерално користам бело грозје. Сите кои имаат стомачни проблеми треба да јадат бело грозје. Се тестирав себеси. Си го измерив шеќерот кога изедов 150 грама грозје Шеќерот скокна од 6,7 на 15, јас само викнав: „Уф! “ открив дека децата треба да го јадат ова овошје.

„Веќе од осми месец гроздот треба да го исечете на четири дела, поточно од шести месец детето може да јаде. Може да се задави ако го изеде целото, па здробете го, но од 12 месеци децата можат нормално да го јадат. , изјави д-р Армија.

Advertisement