Брзо, вкусно и едноставно.

Овие кифлички можете да ги направите со готови кори или пита леб, не е важно, секако се одличен избор за појадок.

Состојки:

  • 250 гр крем сирење
  • 200 гр сирење
  • две јајца
  • сол, бибер
  • 200 гр пита леб
  • сечкан зеленчук: магдонос, копар, млад кромид

Подготовка:

Advertisement

Изрендајте го сирењето. Додадете свежо сирење, јајца. По желба додадете сецкан зеленчук.

Додадете бибер и сол (ако сирењето не е солено). Исечете го лебот од пита на правоаголници. Намачкајте го филот на пита леб, извртувајте во кифлички.

Пржете во тава или можете да премачкате со жолчка и печете во рерна на 180 степени 15 минути додека не порумени.

Advertisement