Со овој трик ќе ја светнете кујната – Помешана сода бикарбона, вода и оцет прави чуда
За оние кои не сакаат да ја чистат рерната, ова е совршен препарат, а за него се неопходни само три состојки: вода, сода бикарбона и малку оцет.

Подготовка: Во ќерамичка здела ставете половина филџан сода бикарбона, а потоа додаете малку вода и 2-3 лажички оцет. Со дел од смесата натопете ја рерната, а останатото оставете 45 минути на 100 степени. После тоа колку и да ви биде валкана рерната, со леснотија ќе ја исчистите и тоа само со еден потег.

Advertisement