СПАС ЗА РЕТКА КОСА: Додајте ја оваа состојка во шампонот и вашата коса повторно ќе биде бујна!
Веројатно нема дебата за тоа дали сакате вашата коса да расте брзо или не.

Одговорот е секогаш ДА. Иако здравата, густа и бујна коса е секогаш пожелна, таа често не може да се постигне поради фактори како што се загадувањето, бурниот начин на живот или едноставно годишното време – пролет и есен, кога косата опаѓа повеќе од кога било досега.

Затоа на нашата коса и треба многу внимание, а сета нега може да се обезбеди со едноставен чекор, како што е редовно миење на косата со шампон кој ги содржи овие 2 природни состојки.

Ова се есенцијалните масла од рузмарин и мандарина кои може да се најдат во парфимерии, продавници за здрава храна или специјализирани продавници за есенцијални масла.

Advertisement

Се што треба да направите е да истурете 5 капки од овие есенцијални масла во 700 ml шампон и добро да го протресете шишето. Потоа измијте ја косата на вообичаен начин.

Најдоброто од овој трик е што нема страв од мрсна коса, бидејќи концентрацијата на маслото е многу мала, а содржината на маснотии е значително помала од вообичаеното рицинусово масло, кое најчесто се користи за нега на коса.

По еден месец редовна примена на оваа трка, треба да ги забележите првите промени на вашата коса. Со текот на времето ќе стане погуста и посилна.

Advertisement