Доколку и вие имате проблем со тврдите потпетици и сувата и груба кожа на нозете, тогаш ова е токму за вас. Се што ви е потребно е половина литар млеко и две-три кесички сода бикарбона.

Ретко кој денес има пари и време за да оди на педикир, но зошто и некој би трошел пари кога го има овој едноставен и евтин трик за совршени нежни стопала.

Целиот процес е едноставен и лесен, секој може да си ја направи оваа купка за стопала. Оваа комбинација функционира добро бидејќи овие две состојки меѓусебно се надополнуваат.

Млекото е богато со лактална киселина која ја омекнува кожата, а содата бикарбона има абразивни својства а заблагодарувајќи се на нив ја отстранува сувата и груба кожа.

Advertisement

Најдобро е барем еднаш неделно нозете да ги потопувате во оваа мешавина.

Еве како се прави:

1. Загрејте го млекото и сипете го во поголем леѓен во кој слободно можете да ги ставите нозете
2. Потопете ги нозете во млекото 5 минути и потоа истурете сода бикарбона
3. Соедините го млекото со содата бикарбона така што ќе ги движите нозете.

4. Посебно внимание посветете на деловите каде што кожата е потврда и подебела. Доколку е потребно, користете ги и рацете за да ги измасирате проблематичните делови на стопалата.
5. Кога ќе завршите, оставете ги уште 5 минути во леѓенот.
6. Темелно измијте ги нозете со топла вода.

Advertisement