Друга брза торта можеби веќе има ваков рецепт, но еве го мојот бидејќи е лесен, брз и многу вкусен за оние кои сакаат јаткасти плодови.

 • Состојки
 • Кори
  6 јајца
 • 6 лажици шеќер
 • 200 гр. презла
 • 200 гр. ореви
 • 1 прашок за пециво
 • Агда
 • 5-6 лажици вода
 • 1 ванилин шеќер
 • потребни ви се
 • уште 2 слоја крем од ореви
  за декорација
 • Подготовка 
 • Јајцата и 6 лажици шеќер се матат, се додаваат презла, прашокот за пециво и оревите, се меша се заедно додека сè не се соедини не се обединуваат. Истурете во подмачкана тава и печете на 180 околу 20 минути.
 • Додека се пече колачот се подготвува агдата.
 • Шеќерот, ванилиниот шеќер и водата се ставаат да зовријат и се варат на ниска температура уште 10 минути.
 • Кога малку ќе се излади колачот се прелива со агда, па се мати 2 кори крем, се премачкува колачот и се посипува со ореви.
 • Послужување
  Оревите ги лупам за кора затоа што е подобро отколку кога се мелени.
Advertisement