Дали сакате да го подмладите вашето тело и да го подобрите вашето здравје? Потоа пробајте го овој вкусен народен лек

Смоквите се многу здрави, не само кога се свежи, туку суви. Смоквите се корисни и лековити за нашето здравје. Тие буквално можат да го обноват целото наше тело, има корисен ефект врз нашиот организам.

Смоквите се сметаат за најдобри по нивните корисни својства, чии плодови се светло жолти во боја. За време на процесот на сушење, количината на протеини во смоквите се зголемува на 3-6%, а шеќерот на 50-70%, додека свежите смокви содржат само: 1% протеин, 15-20% шеќер.

Сувите смокви можат да ја зголемат енергијата произведена од нашето тело, да го подобрат расположението, ефикасноста и менталната активност.

Advertisement

Сувите смокви содржат огромно количество влакна и ова ви овозможува да го задржите чувството на ситост долго време, ја подобрува работата на гастроинтестиналниот тракт. Сувите смокви се богати со хранливи материи како што се калиум, магнезиум, железо, калциум и витамин Б. Високата содржина на пектин во смоквата го прави ефикасен за лекување на сврзното ткиво, а особено за повреди на зглобовите и коските.

Исто така, сувите смокви имаат способност значително да го зголемат антиоксидантниот ефект на крвната плазма, а супстанцијата рутин помага во зајакнувањето на sидовите на капиларите и промовира поактивна апсорпција на витамин Ц.

Сувите смокви се добри против запек и се одличен лаксатив. Дневната потрошувачка на смокви го намалува ризикот од развој на кардиоваскуларни заболувања.

Ние ви нудиме стар рецепт кој се користи илјадници години за лекување на телото, за подобрување на физичките и менталните способности и за лекување на многу болести.

v
Овој лек помага да се подобри варењето, помага да се губи телесната тежина и да се отстранат токсините од телото. Богат е со калциум и калиум, кои ги зајакнуваат срцето и крвните садови. Одлично за подобрување на кожата и тен. Помага да се зајакне имунолошкиот систем и да се забрзаат метаболните процеси.

Состојки:

  • 20 парчиња суви смокви
  • маслиново масло.

Подготовка:

Земете 20 суви смокви, исечете ги на половина и ставете ги во тегла. Потоа додадете го маслиновото масло така што смоквите се целосно покриени и уште 0,5 – 1 см одозгора. Ставете ја теглата во фрижидер 40 дена.

Начин на употреба:

Консумирајте половина смоква и 1 лажичка масло 5 до 10 минути пред појадок. Консумирајте додека не заврши содржината на целата тегла. Веднаш ќе го почувствувате лековитиот ефект на овој лек. Овој третман може да се повтори 2-3 пати годишно.

Advertisement