Доколку сакате да јадете јагоди, овој рецепт ќе ви стане еден од омилените!

Џемот од јагоди е едноставно неодолив, а ретко кој може да застане на само една кафена лажичка, особено во студените денови, кога копнееме за ова овошје.

Одличен е и како состојка за многу колачи, а многу лесно се прави за половина час!

Бидејќи сезоната на јагоди е во тек, одберете ги најубавите локални и „зачувајте“ ги на малку поинаков начин за зимата.
Џем, малини, џем од малини

Advertisement

Потребни ви се само 3 вида храна:

  • 1 кг јагоди
  • 600 гр шеќер
  • сок од 1 лимон

Начин на подготовка:

Најпрво добро измијте ги, а потоа во тавче наредете ги јагодите во еден ред и посипете ги со шеќер. Оставете ги да отстојат еден час. Потоа ставете го на шпорет и варете околу половина час на највисока температура.

Ќе забележите дека се појавува пена при готвењето, треба постојано да ја отстранувате со лажица. Мешајте додека не зовријат јагодите и не се раствори шеќерот, а потоа намалете ја топлината и оставете да се крчка нежно додека не ја добиете саканата конзистентност на џемот. Кон крајот на готвењето, додадете сок од лимон и тргнете ја тавата од шпоретот. Оставете го џемот да се излади, па истурете го во стерилни тегли.

Свртете ги теглите наопаку и оставете ги така да стојат до следниот ден. Чувајте го на ладно место.

Advertisement