Решение за оние кои не сакаат суво грозје – нејзината вода има сосема поинаков вкус. Освен што ги ставате во разни колачи, можеби сте слушнале колку е здраво да јадете неколку бобинки суво грозје, бидејќи на тој начин можете да спречите кардиоваскуларни болести, да ги регулирате новите масти во крвта и многу повеќе.

Еве за што е добро целото суво грозје:

– Одличен извор на енергија поради високата содржина на јаглехидрати.

– Природен диуретик полн со влакна кој помага за подобрување на варењето.

Advertisement

– Промовира подобра циркулација на крвта.

– Содржи антиоксиданси кои се борат против слободните радикали.

– Помага во спречување на рак на дебелото црево.

Покрај консумирањето овошје, најдовме уште еден одличен начин за консумирање суво грозје. Имено, водата со суво грозје може да биде исклучително добар природен пијалок со повеќекратни позитивни својства.

Сè што треба да направите е да потопите малку суво грозје во вода 24 часа, да го процедите и да ја пиете оваа вкусна течност цел ден. Ова е идеален начин на консумирање за оние кои навистина не сакаат суво грозје, бидејќи вкусот е сосема поинаков.

Ова се својствата на водата од суво грозје:

– Ризница на витамини и минерали

– Помага во сузбивање на нечистотиите и отпадот од телото

– Помага во детоксикација на црниот дроб

– Овозможува добро варење на храната.

Поради нивните биофлавоноидни својства, сувото грозје ги ослободува своите корисни хранливи материи кои се пренесуваат во водата и стануваат моќен антиоксиданс.

Рецепт:

Прво, измијте една чаша суво грозје. Загрејте 750 мл вода, но извадете ја пред да зоврие. Сега додадете го сувото грозје и оставете да отстои 15 минути. Процедете и измијте со чиста вода на собна температура. Во тенџере се става 1 литар филтрирана вода и се вари, па се прелива вода во сад со грозје. Оставете да отстои 24 часа во фрижидер и испијте го следниот ден.

Извор: kucnilekar.com

Advertisement