Чистењето на телото и диетата заснована на грозје се исклучително популарни, но многумина се задржуваат само на повремено пиење на пијалок вода и лековити растенија во кои го потопуваат грозјето.

Други се одлучуваат за радикални верзии на оваа диета, па затоа јадат само грозје три недели, што може да биде крајно опасно за здравјето.

Матилда Томас, чии родители имаат лозје на Алпите, одлучи да проба некоја „средна“ варијанта на оваа детоксикација. Тоа трае три дена, но ден претходно, таа престанува да пие кафе, се префрла на зелен чај и јаде само овошје и зеленчук. Може да се јаде и бело и црно грозје.

На првиот ден од детоксикација на грозје, Матилда забележа дека порано не чувствувала толку глад.

Advertisement

„Мислам дека не дозволувам да огладнам кога сум дома“, објаснува таа.

„Во ред, кога имам многу работа или се занимавам со деца, поинаку е, но јас обично грицкам нешто постојано“.

Вториот ден, чувството за мирис значително се засили.

“Се чувствував слично како да сум бремена, иако не сум сигурна зошто е тоа така. Исто така, се изморив и уморна. Но, забележав дека кожата на лицето е чиста и сјајна”.

Третиот ден, Матилда го „мразеше“ грозјето. Додека претходните денови уживаше во темелното џвакање на кожата, за која се знае дека содржи многу здрави состојки, сега повеќе сака да јаде каша од пулпата од бобинки од грозје мелени во блендер. Меѓутоа, по овие три дена, се чувствуваше полна со енергија, стомакот и беше целосно рамен, а нејзиниот тен доби сјај.

„Дефинитивно би го направил ова повторно“, вели Матилда. „Единствено е што следниот пат ќе изберам продолжен викенд, кога ќе можам да се релаксирам, да не правам ништо и да се посветам само.

Advertisement