Помага и при менструални проблеми, го регулира варењето, помага во лекувањето на внатрешните и надворешните хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивото на холестерол и триглицериди.Дали знаевте дека постои пијалок од желад сличен на кафето кој може да ги реши проблемите со тироидната жлезда?

Освен тоа, овој лековит напиток може да ви помогне да ја подобрите крвната слика, а позитивно делува и на целото тело!
Најдобро од сè, многу лесно се прави, а вкусот е толку сличен на омилениот утрински пијалок, што овој пијалок се нарекува кафе желад.

За почеток, треба да направите мала количина мелени желади и да варете по една кафена лажичка секој ден. На анемичните им се препорачува ова да го прават два пати на ден и по една недела ќе почувствувате значително подобрување кога станува збор за тироидната жлезда, пишува MyHealthyFoodTips.com.

Како да подготвите желади
„Зрелите плодови прво треба да се пржат, излупат, а потоа да се мелат во моќен блендер. Кога го подготвувате напитокот, оставете ја водата да зоврие, додадете една лажичка мелени желади и варете десет минути. Процедете го напитокот и подготвени сте за природен третман на штитната жлезда.

Advertisement

Во напитокот можете да додадете малку шеќер или млеко, но најдобро е да го пиете без адитиви“, е рецептот на една жена која користејќи го овој напиток успеала значително да го подобри своето здравје, особено состојбата на штитната жлезда, анемијата и коските. болка од која трпела со години.

Напитокот од желад ја подобрува крвната слика, лечи анемија (желадот ​​е одличен извор на железо), но и ја намалува болката во коските и зглобовите, особено кај жените над 40 години.
Помага и при менструални проблеми, го регулира варењето, помага во лекувањето на внатрешните и надворешните хемороиди, го стабилизира крвниот притисок и го намалува нивото на холестерол и триглицериди.Науката веќе докажа дека желадите содржат многу активни материи кои недоволно се користат во фармацевтската индустрија, а најважни од нив се огромните количини на железо, бакар, фосфор и калиум.

Пробајте го и ќе разберете зошто овој рецепт го зафати интернетот!

Advertisement