Поинаков начин на сечкање лук, понуден од Французин, предизвика полемика на мрежите, а во се се замешаа професионални готвачи.

Францускиот Јутјубер по име Карл предизвика жестока дебата на TikTok откако демонстрираше поинаков начин на сечкање лук . Неговото видео на таа социјална мрежа за многу кратко време собра повеќе од 5 милиони прегледи.

Во дискусијата се вклучија и професионални готвачи кои го испробаа неговиот метод на сечкање лук, тој незаменлив зачин во речиси секое јадење.

Имено, повеќето луѓе со сечилото на ножот сечкаат лук за да добијат што е можно помали парчиња кои испуштаат сок при сечењето. Професионалните готвачи, меѓутоа, често со рачка од нож добро го дробат чешнето лук за да се ослободи течноста, па дури потоа го сечкаат. Карл понуди сосема поинаква верзија.

Advertisement

Како што можете да видите на видеото, тој наместо сечилото ја користи другата, досадна страна на ножот за сечење.

Видеото предизвика бура на интернет, а следеше масовно тестирање на техниката.

„Бев убеден дека овој трик нема да успее. Бев толку сигурен што бев подготвен да напишам есеј за тоа зошто лукот не може да се исецка со тапата страна на ножот.

Иако бев убеден дека нема начин, решив да го пробам. Океј, па наместо сечило ја користев тапата страна и изгледа прилично нереално, но овој трик функционира. Зошто не знаев за ова порано“, праша еден од коментаторите.

ПОГЛЕДНЕТЕ ГО ВИДЕОТО ТУКА!

Advertisement