Арнолд Шварценегер тврди дека диетата му помогнала да го намали холестеролот.

Арнолд Шварценегер оваа година наполни 76 години. Имаше голем број операции на срцето, но и денес е физички активен. Неодамна го запрепасти светот кога откри како тренира осум децении, а сега открива диета за која тврди дека му помага да биде поздрав и да изгледа помлад. Откако дознал дека е изложен на поголем ризик од срцев и мозочен удар поради зголемениот холестерол, Арнолд решил радикално да ги промени своите навики.

Познатиот кревач на моќ најпрво ја промени исхраната. Како што вели, 80 отсто од денот консумирал само растителна храна. Решил да стане веган , но исклучок прави само кога на менито е винерската шницла! Сепак, Арнолд верува дека месото не е клучот за бодибилдингот, како што веруваат многу врвни спортисти.

„Тоа ми помогна да се чувствувам поздраво и помладо, како и да го намалам нивото на лошиот ЛДЛ холестерол, кој е поврзан со поголем ризик од срцеви заболувања. Сега мојот холестерол е толку низок што докторот вели дека се чувствувам како поинаква личност“. , забележува Шварценегер, кој тренира шест дена во неделата.

Advertisement

Одредени храни, како што се преработеното месо, често се поврзани со покачени нивоа на холестерол. Од друга страна, зеленчукот, особено лиснатиот, и храната како цели зрна, бобинки и јаткасти плодови може да помогнат во намалувањето на холестеролот. „Храната која содржи голема количина на растителни стероли, како што се авокадото и брокулата, може да влијае на намалувањето на холестеролот, но колку ќе се промени е индивидуално.

Можеме да подигнеме до пет проценти од вредноста на добриот холестерол со храна, а не многу“, објасни таа еднаш.за време на ас. д-р Тамара Гојковиќ.

Advertisement