Иако чајот од камилица е најпознат како благотворен пијалок, тој е одлично решение кога вашите крпи ќе станат груби.

Потребно е да сварите еден литар вода и во неа да потопите грст сушена камилица или кесичка од овој чај. Откако целосно ќе се излади, процедете ја течноста и истурете ја во леген и ставете чисти, но груби крпи.

Оставете ги да киснат околу 15 минути, исцедете ги и ставете ги да се исушат, но не директно на сонце, вели 24сата.

Advertisement