Моќно природно решение за чистење на бронхиите, но и на целиот организам

Овој чај може да се пие секојдневно, во поголеми количини и е погоден за трудници и мали деца. Одличен е за ситуации кога сакате да го избегнете мирисот на кромидот и да ги искористите различните својства на ова растение.

Кромидот со средна големина исечете го на 4 дела и прелијте го со 3 чаши вода. Ако кромидот не е испрскан, исцедете го заедно со кората за да биде што поефективен.

Потоа оставете да се готви на тивок оган додека не испари половина од течноста, процедете и пијте топло. Вкусот на вака приготвениот чај е сладок и пријатен, а по желба може дополнително да се заслади со мед.

Advertisement

Ако вкусот на чајот не ви одговара, ставете едно јаболко во садот. Освен што ќе го неутрализира силниот вкус на кромидот, на напитокот ќе му даде убав вкус, сладок како сок.

Advertisement