Чиа вода: Едноставен РЕЦЕПТ со кој ќе се ослободите од вишокот килограми

Чиа семето одамна е препознаено како суперхрана, додадено во леб, житарки, пудинзи од зеленчук. Неодамна, не само поборниците за здрава исхрана, туку и оние кои губат телесната тежина, обрнуваа внимание на чиа семето: додавањето чиа во вода, се испостави, е здрав и нискокалоричен пијалок кој совршено го заситува телото и значително ја намалува калориската содржината на дневната доза.

Кои се чии семиња? Семето се добива од шпанска жалфија, цветно растение распространето во Мексико, Австралија, Еквадор, Боливија и Гватемала. Активно се користат уште од времето на Ацтеките и Маите. Растението го зазема третото место по употреба како диета по пченката и гравот, дури и пред амарантот. „Чиа“ на јазикот на Маите значи „сила“: мажите од племето ги земале семките со себе во битките за враќање на здравјето, а жените ги користеле како основа за „козметика“.

Шпанскиот мудрец е прекрасен бел или виолетов цвет висок до еден метар. Семињата на растението се мали, неутрални по вкус. Тие можат да бидат бели, црни или сиви. Состав на семе Чиа семето се нарекува суперхрана поради нивната висока хранлива содржина: тие се богати со влакна, протеини и омега-3 масни киселини. Овие елементи го заситуваат телото со енергија долго време.

Advertisement

Покрај тоа, семките ги содржат сите девет есенцијални амино киселини, градбени блокови на мускулите кои можеме да ги добиеме само со храна. Чиа семето содржи 18% од дневната вредност на калциум – тие се сметаат за оптимален извор на калциум за луѓето кои не консумираат протеини. Чиата содржи и магнезиум, фосфор, железо, а калориската содржина на една порција (28 g) е само 140 калории.

Како со кого работи модерната вода? Чиа семето е богато со антиоксиданси, протеини, влакна, витамини и минерали. Чиј апсорбира многу течност, горниот слој на семето отекува и го исполнува желудникот, обвивајќи го (совршен за оние кои имаат висока киселост на желудникот). Нивниот нутритивен состав помага да се балансира исхраната, го забрзува метаболизмот.

Водата од семето чиа дава долготрајно чувство на ситост и на тој начин помага да се контролира апетитот. Напитокот го регулира нивото на шеќер во крвта, тоа помага да се намали несовладливата глад за слатки или друга нездрава храна.

Рецепт За да го направите овој едноставен пијалок, се што треба да направите е да измешате: 1½ лажица чиа семе со 200 мл ладна вода. Оставете ја смесата во фрижидер барем еден час да набабри семките. Потоа добиениот гел разредете го со еден литар вода. Можете да додадете парчиња лимон, портокал или краставица за да го подобрите вкусот на водата. Подобро е да пиете еден литар вода во текот на денот, а следниот ден да подготвите свежа смеса.

Advertisement