На овој начин бубрезите и црниот дроб се ослободуваат од штетните токсини. Водата се консумира неколку часа, дозволени се и свежи сокови од зеленчук или овошје

Измешајте свеж сок од лимон, една кафена лажичка мед и малку сол со топла вода и пијте наутро

„Чистењето“ на дебелото црево е добар начин за регулирање на варењето и чистење на телото од токсини, според некои луѓе. Важно е да се нагласи дека експертите посочуваат дека чистењето на дебелото црево не е неопходно, бидејќи дигестивниот систем ги отстранува бактериите и токсините од телото за време на процесот на варење. Терапијата со хидроколон е непотребна, но доколку решиме да го исчистиме дебелото црево, треба да знаеме дека постапката може да се направи природно. Поборниците за „чистење“ на дебелото црево на природни начини наведуваат дека оваа терапија го ослободува телото од вишокот килограми и го намалува ризикот од рак на дебелото црево.
Вода

Водата е добар начин да се регулира варењето и да се обезбеди добро функционирање на целото тело. Едноставно треба да пиете шест до осум чаши млака вода во текот на денот. Експертите советуваат и консумација на свежо овошје и зеленчук со висока содржина на вода. Исто така, можно е да се исплакне дебелото црево со солена вода. Совет е да измешате две лажички морска сол со млака вода и да го пиете овој напиток на празен стомак. Водата и морската сол ќе ги стимулираат движењата на дебелото црево за неколку минути.
Исхрана богата со растителни влакна

Advertisement

Растителните влакна се есенцијални хранливи материи и ги има во изобилство во овошјето, зеленчукот, цели зрна, јаткастите плодови и семките. Растителните влакна се моќна алатка за старо варење . Тие можат да го регулираат запек, но и прекумерно активни црева.
Вода со додаден лимон и мед, чаеви

Измешајте свеж сок од лимон, една лажичка мед и прстофат сол со топла вода и испијте го наутро на празен стомак. Овој пијалок е добар начин да се разбуди телото и да се поттикне добрата функција на дебелото црево. Се препорачуваат и скокови со овошје и зеленчук. Соковите од јаболко, лимон и алое вера се ефикасен начин за чистење на дебелото црево . Покрај тоа, на овој начин ќе му ги обезбедиме на телото сите хранливи материи и витамини кои можат да го зајакнат имунолошкиот систем. Билните чаеви се традиционален лек за цревата. Лаксативни билки како алое вера и корен од бел слез се моќни средства против запек.
Пробиотиците се моќна алатка за „чистење“ на дебелото црево

Пробиотиците во некои ситуации се незаменливи кога се работи за доброто функционирање на дебелото црево. Тие ќе помогнат да се исчисти дебелото црево и да се зајакне дејството на корисни бактерии. Храната како јогурт, кисели краставички, јаболков оцет, ферментирани производи се сметаат за добри пробиотици.
Ѓумбир за „чистење“ на дебелото црево

Ѓумбирот може да биде корисен во процесот на варење. Овој зачин може да се додаде во други сокови, чаеви или да се користи самостојно. Совет е да измешате една лажичка сок од ѓумбир и една лажичка мед со една чаша топла вода. Напитокот може да се конзумира еднаш или два пати на ден.
Рибино масло

Рибиното масло може да се користи во природна форма или како додаток. Ова масло е богато со омега-3 масни киселини, кои се докажани како добра алатка за чистење на дебелото црево и зајакнување на телото.
Објави

Избегнувањето на храна во период од неколку часа е добар начин за регулирање на варењето и чистење на дебелото црево. На овој начин бубрезите и црниот дроб се ослободуваат од штетните токсини. Во текот на неколку часа се консумира вода, се дозволуваат и свежи сокови од зеленчук или овошје, така што телото сепак ја добива потребната течност, минерали и витамини . Совет е дека пред да примените некој од овие начини на чистење на дебелото црево, сепак, претходно да се консултираме со лекар. На пример, плакнењето со сол и вода не се препорачува за луѓе со висок крвен притисок.

Чистење на дебелото црево – е хидроколон најдобар начин да се ослободите од токсините
Дали страдате од гасови? Дали сте подуени? Ова ќе го реши вашиот проблем, а исто така ќе го зајакне вашиот имунитет

Пред да примените одредени техники за „чистење“ на дебелото црево, доколку имате хронични заболувања, задолжително консултирајте се со вашиот лекар.

Advertisement