Чистење на цревата од токсини: ефикасен рецепт од Кородецки, состојките ги имате дома

Лесен метод за чистење на цревата дома

Гастроинтестиналниот тракт е еден од најпрометните системи во човечкото тело. Од тоа зависи и работата на имунолошкиот систем. И последно, но не и најмалку важно – стомакот е вториот мозок на човекот. Затоа, неговото здравје или лошите перформанси влијаат и на нашите емоции.

Александар Владимирович Кородецки, познат фитотерапевт и исцелител од Санкт Петербург, нуди ефикасен рецепт за чистење на цревата. Кородецки е роден во 1961 година во Ленинград. Откако дипломирал со почести на еден од техничките универзитети, работел во лабораторија која главно се занимава со физика. Сè оди прилично добро во неговиот живот. Но, неговиот роднина многу се разболе. Дијагнозата е разочарувачка – артритис на колена зглобовите. Болеста напредува. А Александар, оставајќи ја одбраната на докторската дисертација по физика, почнал да ја проучува народната медицина и начините на кои таа лечи.

Advertisement

Така неговата судбина била предодредена. Околу една година, под водство на рурален билкар, ги проучувал тајните на хербалната медицина. Неговите рецепти се вклучени во неколку книги кои се објавени во ширум светот.

Сосема е можно да се исчисти дебелото црево и да се елиминира непријатноста дома. Процесот на детоксикација може да се заврши за еден викенд, користејќи природни производи.

Како да ги исчистите цревата и што е најважно – дебелото црево со јаболко, морска сол, ѓумбир и лимон – совет од исцелителот Кородецки

Подготовката на пијалок за чистење на дебелото црево е едноставна:

1. Земете тенџере, шолја и лажица. 2. Малку загрејте 100 мл. вода во тенџерето. 3. Во чашата истурете малку млака вода, додадете половина лажичка морска сол и промешајте. Количината на вода е доволна за однапред да се раствори морската сол.

4. Во смесата се додава една лажичка свеж и рендан ѓумбир и се чува на шпорет додека ѓумбирот не е готов. Потоа додадете половина чаша природен сок од јаболко, сок од половина лимон и промешајте.

Овој напиток се препорачува да се консумира три пати на ден – наутро на празен стомак, напладне пред јадење и попладне. Во исто време важно е да се внимава на исхраната и исхраната. За ручек е подобро да се јаде лесна и здрава храна – задушен зеленчук, риба, посно пилешко. Во текот на денот треба да пиете најмалку 6 чаши вода на собна температура, а до 17.00 часот можете да ја намалите количината на течност што ја консумирате.

Морската сол му помага на телото побрзо да се ослободи од токсините и да го подобри функционирањето на дигестивниот систем. Јаболкото, ѓумбирот и лимонот го стимулираат дебелото црево, го штитат од штетните токсини и спречуваат надуеност.

Овој метод на чистење на дебелото црево е безбеден и ефикасен, но треба да се консултирате со лекар доколку се чувствувате лошо или алергично. Бремените жени не треба да го користат овој напиток, како и доилките. Смесата се зема додека не почувствувате целосно празнење на цревата. Тоа обично се случува за околу 3-4 дена, при што овој метод редовно се применува.

Забелешка:
Оваа статија е само за информативни цели. Пред да користите какви било средства од народната медицина, консултирајте се со вашиот лекар!

Advertisement