Тешко е да се најде вистинскиот лек за чистење на белите дробови. Тие се однесуваат како сунѓер, филтрираат сè, од загадениот воздух, преку цигарите. Тие акумулираат слуз, што може да доведе до сериозни последици. Акумулацијата на слуз и слуз во белите дробови не само што е многу непријатна, туку во тешки случаи може да доведе до задушување.

Откако ќе се подмачкаат белодробните алвеоли, потребен е многу посебен лек за да се излечи тој проблем.

Сепак, постојат домашни лекови кои ќе помогнат сам да се исчисти овој орган, а еден од најпопуларните Русите го користат со векови.

Пробајте го овој природен препарат кој ќе помогне да се исфрли слузта и што ќе го олесни чистењето на бронхиите. Посебно е ефикасен за кашлица при пушење.

Advertisement

Состојки:

 • 1 лажица јаболков оцет
 • мало парче корен од свеж ѓумбир (големина 6-8 мм)
 • 1 лажица кокосово масло
 • 1 лажичка мед
 • Подготовка:

  Ѓумбирот исечкајте го на парчиња и ставете во чаша вода. Се вари и се остава напитокот да се излади. За силна кашлица, додадете кокосово масло, јаболков оцет и мед. Испијте ја оваа количина одеднаш.

  Пијте од домашниот „лек“ за чистење на бромнихија и пулпа секогаш кога ќе почувствувате дека имате потешкотии со дишењето.

  Чајот делува и на силна кашлица, бронхитис и упорна, таканаречена „магарешка кашлица“. Овој чај има малку горчлив вкус, па затоа се препорачува во него да додадете мед. За да го подобрите ефектот, можете да додадете неколку капки течен екстракт од ехинацеа.

  Advertisement