Милка М. Раичевиќ, дипломиран диететичар, нутриционист, лиценциран ароматерапевт, експерт за здрава исхрана и холистички пристап кон здравјето

Кивавица, кинење, иритација и течење на носот, главоболки, морници и слабост, заедно со ненадминатите подароци од фантастична природа, се и на есенското „мени“. Некои луѓе побрзо се ослободуваат од проблемите, некои знаат да издржат, па се принудени да бараат решенија кои ќе ги вратат во топ форма. Пробуваат се и сешто, следат разни (непроверени) совети, додека помошта секогаш се крие веднаш до нив – во сад со овошје, во шпајз или во фрижидер.

– Факт е дека повеќето луѓе го усвоија апелот дека е потребно почесто и подетално да се мијат рацете. Ова е прва превентивна мерка во борбата не само против Ковид 19, туку и други респираторни инфекции, но може да се констатира и дека сè уште не вежбаме редовно, не одржуваме здрава телесна тежина, не одмараме доволно, пушиме, пиеме. … Кога сето тоа е придружено со стрес и неправилна исхрана, јасно е дека имунитетот не може да биде на завидна висина. Сепак, добрата вест е дека можеме да го поправиме сето тоа: да го отфрлиме она што нè повредува, да прифатиме обрачи од она што ни помага. Најпрво обратете се кон вашата кујна и избраната храна – е пораката на Милка Раичевиќ, нашата позната нутриционистка и нутриционистка.

* ШТО КОГА ПРОТЕКУВА НОСОТ

Advertisement

1. Сомелете пет чешниња лук, па додајте ги во непастеризирано млеко (1 шолја) и убаво проварете. Пијте неколку пати во текот на денот. 2. Јадете цел кромид со шеќер, кивавицата ќе исчезне.

3. Пијте два до три пати на ден за една чаша топло млеко во кое е растворен мед. 4. Сварете 7 dl пилешка супа со 1 чешне лук, 1 китка магдонос, 1 лажичка бибер, 1 прстофат мелено нане. Додека готвите, вдишете ја пареата од супата, а течноста пијте ја на секои три часа. 5. Исплакнете го грлото со раствор од јаболков оцет и вода.

Advertisement