Јогуртот остава подолго чувство на ситост и го поттикнува варењето. Поради својата хранлива вредност, комбинацијата на куркума и јогурт се дава во ајурведската медицина во случаи на анемија.

Куркумата е зачин кој многу често се користи во азиската кујна и има бројни позитивни ефекти врз организмот. Во комбинација со јогурт полесно се „толерира“ и влегува во организмот, а воедно е одлична комбинација за слабеење!

Овој зачин е еден од најздравите кои можете да ги додадете во вашата храна. Докажани се бројни позитивни ефекти врз телото и мозокот. Куркумата содржи куркумин – состојка која има антиоксидантни и антиинфламаторни својства.

Куркумата како лек:

Advertisement
 • придонесува за подобрување на меморијата;
 • може да го спречи или забави формирањето на згрутчување на крвта;
 • помага при артритис;
 • тоа може да биде корисно за луѓето кои имаат дијабетес;
 • може да го забави растот на масните наслаги.
 • Куркумата има многу интензивен вкус, па кога се комбинира со јогурт полесно се голта, а истражувањата покажаа дека токму оваа комбинација помага во согорувањето на мастите од црниот дроб, што е важно за слабеење.
 • Истовремено, јогуртот и куркумата го забрзуваат метаболизмот и го забавуваат таложењето на масни наслаги.

Јогуртот остава подолго чувство на ситост и го поттикнува варењето. Поради својата хранлива вредност, комбинацијата на куркума и јогурт се дава во ајурведската медицина во случаи на анемија.

Јогурт и куркума – рецепт за слабеење

Важно е да најдете комбинација од куркума и јогурт што ќе ви одговара за да уживате во тој здрав оброк. Се препорачува консумирање наутро на празен стомак и попладне, но не и по зајдисонце. Најдобро е да користите грчки јогурт.

Додадете половина лажичка куркума во 500 мл јогурт, можете да додадете уште ако сакате и ако не ви се допаѓа вкусот премногу силен.

Можете да додадете и неколку капки сок од лимон за добар почеток на денот. Ова е наједноставната комбинација за која нема да биде потребно многу време за подготовка.

Ако сакате да ја засладите мешавината од куркума и јогурт, можете да додадете лажичка мед, јаворов сируп или друг природен засладувач по ваш избор.

Во овој здрав оброк можете да додадете и малку цимет, чиа семе и сецкани ореви. Доколку сакате да ја подобрите апсорпцијата на куркуминот во организмот, додадете малку бибер.

Куркума и јогурт за убаво лице

Комбинацијата од куркума и јогурт е одлична за подготовка на маска за лице која ја храни кожата и придонесува за свеж изглед на кожата. Индијките редовно користат куркума за убава и здрава кожа, а може да помогне и во борбата против акните и митесерите.

Јогуртот е одличен и за кожата бидејќи ги отстранува лошите бактерии од кожата благодарение на млечната киселина и цинкот. Придонесува за негувана кожа и нејзината мекост.

Се што ви треба за да ја подготвите оваа неверојатна маска е да ги измешате следните состојки во сад:

 • 1 лажичка грчки јогурт
 • 2 лажички куркума
 • половина лажичка мед
 • сок од половина лимон
 • Не додавајте премногу лимон за маската да не биде премногу тенка.
 • Нанесете ја маската рамномерно и оставете ја на лицето околу 15 минути. После тоа, измијте го лицето со млака вода.

Она што треба да го имате на ум е дека куркумата остава жолта боја, затоа не ја нанесувајте оваа маска неколку часа пред да излезете надвор и негувајте ја вашата облека. Откако ќе ја отстраните маската, повторно измијте го лицето со омиленото средство за чистење лице,

Advertisement