Повеќето луѓе кои сакаат да ослабат ја намалуваат исхраната навечер.

Прескокнувањето на вечерата е „прва помош“ за слабеење. Сепак, на многу луѓе им е тешко да заспијат на празен стомак, па заспиваат околу полноќ.

За да го избегнеме ова сценарио, кое дополнително не обесхрабрува да се трудиме да ослабеме, нутриционистите советуваат да не се исклучува јадењето во вечерните часови, туку само да се води сметка за храната што ја јадеме.

Според нутриционистот Евгенија Пегова, за слабеење е важно во исхраната да се внесе повеќе нискокалорична храна, која може да се јаде и пред спиење.

Advertisement

Нејзината прва препорака е кефирот. Добро делува на варењето и на ниту еден начин не го попречува слабеењето. Подобро е да се избере оној кој нема многу маснотии.

Доколку овој природен пребиотик не ви е доволен, можете да се почестите со порција печурки. Докторот тврди дека е дозволено да се јадат околу 300 гр шампињони печени во рерна без масло и сол, бидејќи така се создава вишок вода во организмот. За да ги направите печурките повкусни, додадете малку билки.

Исто така, салата од краставици и друг зелен зеленчук е погодна како ужина пред спиење. Можете да додадете спанаќ или зелена салата и да користите ленено или маслиново масло или сок од лимон како прелив.

Advertisement