Бозел ја поддржува регенерацијата на клетките и заздравувањето на ткивата.

Смртта, позната и како бесмртница, е неспоредлива во својата способност да поддржува регенерација на клетките и заздравување на ткивата.

Физичко ниво: има антикоагулантно и исклучително силно антихематско дејство (надворешно и внатрешно, дури и кога се работи за стари повреди); делува одлично против алергии, антиинфламаторно, аналгетик, антиспазмодично, како адстрингентно и муколитичко средство; има севкупен ефект на чистење и детоксикација.

Ја подобрува циркулацијата на лимфата и крвта , е многу добар за едем, флебитис, проширени вени, тромбоза, атеросклероза, хиперхолестеролемија; ја стимулира работата на црниот дроб, жолчното кесе, панкреасот и слезината; помага при патот (задоцнување во функцијата) на црниот дроб, како и закрепнување од хепатитис, цироза, хронична кашлица, корисен е при астма, бронхитис, хронична кашлица, голема кашлица, синузитис, поленска треска и тинитус.

Advertisement

Бозелот исто така делува ментално/емоционално ниво: делува како тоник кој балансира, релаксира и го подигнува расположението; ублажува депресија, летаргија, летаргија, нервна исцрпеност, состојби поврзани со стрес; помага да се прилагоди на промените, да се надминат психолошките рани од минатото, да се најде цел во животот, носи внатрешен мир.

Нега на кожата: антибактериско, дезинфицирачко дејство, помага во зараснување и регенерација на раните (зрела кожа); одличен за модринки, рани, алергии; исто така корисни за целулит и стрии, изгореници, акни поврзани со розацеа, дерматитис, пруритус, чиреви на кожата, егзема.

Ова е лек за имунитет и за органите од системот за дишење, од бронхитис па до рак. Го користам веќе 10 години. Слично е на виното од капини, само потребно е да ферментира.

На сите објави за бозелот има коментари за тоа дека е отровен, но јас со моето семејство го користиме веќе 10 години и сите сме здрави. Потребно е термички да се обработи или да ферментира и она што е најважно, се берат само зрелите бобинки, а зелените се фрлаат.

РЕЦЕПТ

Наберете добро узреан бозел. Измијте го убаво под млаз ладна вода, па во друг сад откинете ги сите зрнца, а незрелите фрлете ги.

Потоа започнете да редите во стаклена тегла: ред бобинки, ред шеќер и се така ред по ред. Горниот слој треба да заврши со шеќер. Може да користите бел кристален шеќер кој после ферментацијата се претвора во сируп и служи како конзерванс, но може да користите и интегрален шеќер (некои прават со мед).

Потоа теглите оставете ги на сончево место и само прекријте ги со крпа или картон. Не смеете да ги мешате, бидејќи ќе се ослободат горчливи материи. Ќе се случи вриење, односно ќе започне ферментација, па после 15 дена затворете ги теглите со капаци и чувајте ги во фрижидер. Тоа е лекот. Се консумира по една лажичка секое утро пред појадок. Четири тегли се доволни за до следната година.

Веројатно сите сте ја прочитале инспиративната приказна на Бугаринот кој боледувал од рак и успеал да се излекува со помош на овој природен лек.

Тоа не е единствен случај со неверојатно искуство. Оваа лековита билка им има помогнато на многумина, не само да се излекуваат од тешки болести, туку и да го одржуваат својот имунитет на највисоко ниво. Бидете здрави!

Advertisement